Nemocnice Strakonice: Deset let pod společnou střechou oslavily centrální laboratoře

11.12.2018 11:06

Přednáškové odpoledne a den otevřených dveří uspořádaly v úterý 4. prosince Centrální laboratoře Nemocnice Strakonice. Stalo se tak při příležitosti deseti let trvání od vybudování tohoto laboratorního komplexu.

Nemocnice Strakonice: Deset let pod společnou střechou oslavily centrální laboratoře
Foto: Nemocnice Strakonice
Popisek: Nemocnice Strakonice.

„Vše začalo již ráno, kdy do připraveného pamětního gabionu u vchodu do budovy laboratoří přicházeli vložit kamínek se svým jménem současní pracovníci laboratoří. K této akci byli přizváni i všichni bývalí kolegové. Vedoucí laborantka Ivana Kadlecová spolu s několika pamětníky připravila seznam tří stovek jmen, která se podařilo dopátrat od roku 1942,“ říká prim. PharmDr. Eva Šimečková a dodává, že všichni účastníci dostali na památku Pamětní list. „Je to symbolické poděkování všem, kteří přispěli svou prací k postupnému rozvoji laboratoří bez ohledu na funkci či délku působení.“

Před polednem se otevřely dveře do jednotlivých pracovišť - klinické biochemie, hematologie a krevního skladu, klinické mikrobiologie a antibiotického střediska a patologie. Návštěvníci si pak mohli prohlédnou současné technické vybavení laboratoří a využít zasvěceného odborného výkladu.

„Za posledních pět let se zde opět obměnila technologie o třídu výše. Naprostá obměna se uskutečnila na oddělení hematologie, kde byla nainstalována nejmodernější hematologická linka, na biochemii zase nová močová linka a přímo propojená sestava biochemických analyzátorů a tak dále. Na mikrobiologii začali jako první v republice používat speciální přístroj na nanášení mikrobů k identifikaci. Mimo jiné i díky evropským dotacím jsou strakonické laboratoře velmi dobře vybaveny,“ zdůrazňuje MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA.

Po poledni se uskutečnilo slavnostní shromáždění při příležitosti odhalení pamětní desky Doc. MUDr. Dimitriji Slonimovi v budově Centrálních laboratoří. Tento významný český virolog a imunolog vybudoval Ústav sér a očkovacích látek v Praze a byl třicet let jeho přednostou. Se svým týmem se věnoval výzkumu a výrobě virových vakcín proti variole, vzteklině, spalničkám a příušnicím a jako odborník byl uznáván i v mezinárodním kontextu. Začátky jeho laboratorní práce jsou spojeny se strakonickou nemocnicí. Nastoupil do ní po maturitě v době zavření vysokých škol za nacistické okupace 1. srpna 1944 jako laborant a pracoval rok v laboratoři strakonické nemocnice pod vedením MUDr. Cvrčka a Prof. MUDr. Hloucala.

Odpoledne pokračovalo v Rytířském sále strakonického hradu odborným přednáškovým odpolednem pro lékaře a sestry z nemocnice a ambulancí spojeném se společenským večerem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM představil nový grafický design stránek www.nabidkamajetku.cz

22:20 ÚZSVM představil nový grafický design stránek www.nabidkamajetku.cz

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) spustil novou grafickou podobu stránek www.…