Nová alej chrání obyvatele moravskoslezské obce Pustá Polom proti větru

12.12.2014 19:59

V moravskoslezské obci Pustá Polom představili ve čtvrtek 11. prosince nové stromořadí. Nově vysázené lípy slouží jako devět set metrů dlouhý větrolam s protierozními účinky, chránící okolní obhospodařované pozemky proti přírodním živlům. Výsadbu aleje na obecním návrší Sovinec podpořila Nadace ČEZ, která pod odborným dohledem botanika Václava Větvičky věnovala Pusté Polomi částku 194 000 Kč.

Nová alej chrání obyvatele moravskoslezské obce Pustá Polom proti větru
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Listnaté stromořadí na návrší na hranici Pusté Polomi a obce Hlubočec lemuje cestu, vedoucí do údolí potoku Sezina. Nové lípy doplnily původních 27 stromů, které již na místě stály, a vytvořily s nimi tak téměř kilometr dlouhou přírodní hradbu. „Dříve vysazené dřeviny jsme doplnili jednodruhovou výsadbou 43 stromů lípy malolisté. Nová alej teď zdobí dominantu naší obce, návrší Sovinec, a zároveň přirozeně odděluje silnici od obydlených pozemků, které chrání proti častému silnému větru,“ uvedl starosta Pusté Polomi Vladimír Grussmann.

Letošní sázení alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011 a 2013. Celkem už města a obce obnovily či nově vysadily 140 stromořadí, letos Nadace ČEZ podpoří vznik 52 alejí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Alarmujícího úbytku tradičních stromořadí si v loňském roce všimlo i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou podmínky pro kácení alejí zpřísnilo. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. „Blahodárný vliv stromů si asi každý uvědomuje. Méně už se ale ví, jak velký jejich přínos skutečně je. Například takový průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí,“ uvedl botanik Václav Větvička.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…