O vydírání svých zaměstnanců často majitelé firem vůbec neví

19.10.2015 18:15 | Zprávy

V řadě středních českých i zahraničních firem v Česku dosud stále velmi často dochází ke zcela absurdní situaci. Jejich majitelé totiž mnohdy vůbec netuší o nezneužívání a vydírání zaměstnanců v jejich podnicích najatým středním managementem, tedy zaměstnanci na vyšších postech. Problémy vesměs vyplavou na povrch až ve chvíli, kdy vlastníky kontaktují odboráři, které lidé pracujících v takových podmínkách požádají po pomoc.

O vydírání svých zaměstnanců často majitelé firem vůbec neví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory KOVO

„Setkáváme se s případy, kdy střední management najatý k řízení firem se k zaměstnancům chová jako v dobách dřevního kapitalismu a zcela ignoruje zákoník práce. Běžná je práce za mzdu, která zcela neodpovídá vykonané práci, neplacení přesčasů, neplacení příplatků za víkendové směny, nedodržování předpisů bezpečnosti práce a podobně. Majitelé přitom vůbec netuší, že v podniku dochází k porušování zákona,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.

Součástí takového chování bývá současně bojkot vzniku odborové organizace. Regionální pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích má ovšem pro podobné případy účinnou zbraň. Stanovy OS KOVO totiž umožňuje i takzvané anonymní členství v kováckých odborech a to i pracovníkům z jiných výrobních odvětví. Zaměstnanci problematické firmy tak zůstávají v anonymitě a v bezpečí před represemi, protože je při jednáních se zaměstnavatelem zastupují odborní pracovníci OS KOVO. „Strach o místo je nejčastější příčinou obav ze zakládání nových odborových organizací,“ poznamenal Švec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Temelínští technici mění bezpečnostní potrubí

16:32 ČEZ: Temelínští technici mění bezpečnostní potrubí

V hloubi podzemních chodeb pod Jadernou elektrárnou Temelín probíhá technicky náročná modernizační a…