Vzhledem k vysokému podílu nespalitelných částí v těživu musíme provozovat nákladné, ale důmyslné úpravárenské komplexy. Dřív spadaly pod jednotlivé doly. Ke dni 1. září tohoto roku se v rámci restrukturalizace OKD organizačně spojily. V čele samostatného Závodu úpraven stanul bývalý ředitel dolů Paskov, ČSA a naposledy Darkov – Václav Kabourek.
Pane řediteli. Představte prosím svoje nové „království“. Co vše k němu patří?
Součástí závodu jsou úpravny na lokalitách Darkov, ČSM-Sever, Lazy a úpravna v likvidaci na lokalitě ČSA Závodu Důl Karviná. Úpravnu na Paskově řídíme pouze metodicky. Naši zaměstnanci a řídicí pracovníci jsou předpokládaným klíčem k úspěchu, ve vedení úpraven jsou vybráni špičkoví odborníci. Závod zaměstnával k 1. říjnu letošního roku celkem 665 pracovníků v dělnických profesích a 49 techniků, tedy 714 lidí. Závod zajišťuje veškeré činnosti od momentu výjezdu skipu s těživem na povrch, přes jeho úpravu až po nakládku uhlí na vagony a přípravu k expedici. Denně zpracujeme zhruba 43 tisíc tun surového uhlí a expedujeme okolo 32 tisíc tun uhelných produktů.
Jaký byl smysl vytvoření tohoto závodu? Co se od spojení úpraven do jednoho celku očekává?
Myšlenku na spojení úpraven do jednoho celku se v OKD diskutovalo několik let. Doporučila ji také auditorská firma. Cílem je samozřejmě zvýšení efektivnosti úpravárenského procesu a snížení jeho nákladovosti. Z jednoho centra se lépe řídí vazby mezi jednotlivými provozy, existuje možnost koncentrace činností a převodu zaměstnanců mezi úpravnami podle aktuálních potřeb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: OKD