Ocenění Českých Podnikatelek: Kvalitní pracovníci potřebují dlouhou praxi

11.12.2017 14:07

Společnost MEDICAL PLUS, která působí v oboru revmatologie, získala v rámci projektu Ocenění Českých Podnikatelek Cenu za inovativní řešení udělovanou pod patronací České pojišťovny. O tom, jak těžké je dnes podnikat ve zdravotnictví jsme si povídali s Evou Dokoupilovou, jednatelkou společnosti.

Ocenění Českých Podnikatelek: Kvalitní pracovníci potřebují dlouhou praxi
Foto: Česká pojišťovna
Popisek: Cenu za inovativní řešení převzala Eva Dokoupilová, jednatelka společnosti Medical Plus

Co Vás před 14 lety přimělo k založení společnosti Medical Plus?

Od roku 2003 vlastním ambulantní revmatologickou a osteologickou ambulanci, MEDICAL PLUS vznikla o tři roky později jako logické rozšíření poskytovaných zdravotních služeb. Od roku 2003 se také datuje vznik našeho Centra biologické léčby zánětlivých revmatických onemocnění. Jsme tedy jedno z prvních privátních center v ČR. A dnes, po 15 letech praxe lze bez nadsázky říci, že tuto léčbu můžeme přirovnat k zázraku, který vrací těžce nemocné zpátky do aktívního života.

Společnost vznikla v roce 2006. Jak se v současné době u nás v oboru zdravotnictví podniká?

Možná je to složitější než v jiných oborech. Lékař by se měl plně věnovat jen svému medicínskému oboru. Měl by se celoživotně vzdělávat, zvyšovat kvalitu poskytované péče, učit nastupující doktorskou generaci, předávat jí své znalosti a zkušenosti, a především se věnovat svým pacientům a léčit je. To se od něj očekává. Bohužel je tu však i druhá strana mince. A tou je mnohdy přebujelá administrativa, nepřehledná legislativa a celá řada mnohdy byrokratických nařízení a požadavků. Pro jedince je velmi obtížné se orientovat. Řada ambulancí je pak odkázána na externí služby, nejen účetní a ekonomické, ale služby IT, právní, organizační a další. Ne že by si lékař neuměl osvojit alespoň část těchto služeb, ale i pro něj má den 24 hodin. Vývoj nových léčiv i medicínské technologie jdou velmi rychle dopředu. Přístrojové vybavení ordinací je stále náročnější, vyšetřovací techniky se zdokonalují. Ze které ordinace ještě dnes slyšíte klapot psacího stroje? A s tím vším by se měl lékař vyrovnat, protože to vše je ve prospěch pacienta.

Často se mluví o tom, že v českém zdravotnictví je nedostatek pracovníků. Vnímáte tento problém i vy?

Vnímáme ho všichni. U všech zdravotních profesí platí více než kde jinde, že teprve delší praxe je předpokladem kvality poskytované péče. Řadu let trvá, než se z absolventa stane kvalitní zdravotník. A pak jeho případný odchod znamená citelnou ztrátu. A že mnozí docházejí, je všeobecně známo. Za lepšími podmínkami, někdy i úplně mimo obor. Nabídky přicházejí i ze zahraničí. Dnešní mladá generace to vnímá jinýma očima. Jsou zcestovalí, jazykově vybavení, vzdělání je v EU uznáváno. Nelze se jim mnohdy divit. Před sto lety bylo obvyklé, že šel ten či onen tovaryš do světa na zkušenou. Aby, až se v cizině něco naučí a vrátí se domů, dělal to, v čem se tam zdokonalil. Snad by to mohlo být inspirací k tomu, abychom se zasloužili o to vytvořit v naší zemi takové podmínky, aby se „tovaryši“ měli důvod vrátit zpět.

Vaše dcery studují medicínu. Počítáte s tím, že jednou Vaši firmu převezmou?

Přála bych si to. Ale pokud si zvolí své vlastní obory a budou chtít jít svojí cestou, nebudu jim bránit.

V projektu Ocenění českých podnikatelek jste získala Cenu za inovativní řešení. Jak toto ocenění vnímáte?

Je to velké překvapení i pocta. Ale nepřipadám si nijak výjimečná. Vedle mne by určitě mohla stát stovka dalších žen, které se snaží dělat svoji práci co nejlépe, i přestože mají mnoho dalších povinností. A také, není to jen cena pro mne – je to ocenění celého našeho týmu a všech, kteří mi v mé práci pomáhají. A jistě také zásluha mých učitelů a profesorů.

Projekt Ocenění Českých Podnikatelek – OCP - podporuje české podnikatelky, oceňuje jejich projekty, inovace, ekonomický růst jejich firem, ale i osobní přístup, společenský dopad jejich podnikání a vůbec specifický způsob, jakým ženy kultivují podnikatelské prostředí. Od roku 2008 přináší OCP podnikatelkám inspiraci, dává jim možnost sdílet své zkušenosti, a naopak čerpat z bohatých zkušeností ostatních žen, poskytuje příležitost získat nový pohled na svoji firmu a podívat se na své podnikání z jiné perspektivy. Nabízí ženám větší uspokojení z podnikání, díky účasti v projektu se stávají členkami klubu s možností nahlížet a čerpat z registru podnikatelek a v průběhu celého roku mají přístup k podnětným on-line radám a podnikatelským tipů – a to vše bezplatně. Účast v projektu tedy znamená nové příležitosti a zkušenosti, podnikatelské benefity, kontakty a nová inspirující přátelství. Více informací naleznete ZDE. Již desátým rokem učíme české ženy jak být hrdé na svoje úspěchy, samy na sebe, kdy jejich prostřednictvím BUDUJEME HRDÉ ČESKO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Neuvažujete o odvolání Válka?

Je evidenci, že funkci nezvládá. Nedodržuje své sliby. Třeba léky v lékárnách stále chybí a zatím se nezdá, že by svítilo světlo na konci tunelu. Nemyslíte, že vám kazí pověst?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Obžaloba za stamilionové krácení daní

14:21 Policie ČR: Obžaloba za stamilionové krácení daní

Státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze v uplynulých dnech podala obžalobu na čt…