Odbory nepovažují za potřebné měnit zákon o prodejní době

11.01.2017 17:38

V poslední době se opět rozpoutala debata o uzavření velkých prodejen o vybraných státních svátcích. Na jedné straně stojí názor, že zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě diskriminuje řetězce, a na druhé straně se někteří lidé domnívají, že velké obchody by měly být uzavřeny o všech státních svátcích. Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) v loňském roce zvolil po dohodě se senátory kompromisní návrh zákona, podle něhož je prodejní doba omezena o 7 ze 13 státních svátků.

Odbory nepovažují za potřebné měnit zákon o prodejní době
Foto: ospo.cz
Popisek: Odborový svaz pracovníků obchodu - logo

Dosavadní zkušenost z loňského 28. října, prvního svátku, kdy zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě začal platit, a Vánoc a Nového roku ukázaly, že spotřebitelé jsou spokojení a zaměstnanci změnu uvítali. Stížnosti obchodních řetězců na ušlý zisk jsou neopodstatněné, protože celkové tržby kamenných a online prodejen jsou oproti stejnému období předchozího roku vyšší. Nižší tržby kamenných obchodů představují trend, který nesouvisí s omezením prodejní doby. Důvodem poklesu není zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, ale změna v chování spotřebitelů, kteří dávají přednost nákupům přes e-shopy před klasickými nákupy v kamenných prodejnách.

„Náš odborový svaz považuje stávající kompromis za přijatelný, ale pokud Ústavní soud dospěje k názoru, že omezení pracovní doby jenom o vybraných svátcích je diskriminační, budeme usilovat o zavedení omezení prodejní doby o všech státních svátcích, protože považujeme za správné, aby se stát zastal části občanů, jejichž postavení není stejné jako postavení velké maloobchodní společnosti,“ říká předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

Dodává, že odbory nemohou souhlasit s argumentací, že zaměstnanci v obchodních řetězcích mají na vybranou – buď pracovat ve stávající prodejně, nebo odejít pracovat jinam. „Domnívám se, že útěk není výběr,“ doplňuje Renáta Burianová.

Zaměstnanci se prostřednictví svých zástupců – odborových organizací – jasně vyjádřili, že chtějí mít garantované volno o svátcích a spravedlivé odměny za poctivou práci.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Registrace vozidel občanů Ukrajiny

22:08 MHMP: Registrace vozidel občanů Ukrajiny

Od 1. října 2023 bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České repu…