Alarmující závěry přinesl rozsáhlý průzkum poradenské společnosti OTIDEA mezi více než 500 zadavateli a 150 dodavateli veřejných zakázek. Drtivá většina firem ucházejících se o veřejné zakázky, a úředníků, kteří je administrují, je přesvědčena, že tzv. transparentní novela z dubna 2012 nenaplnila účel, pro který vznikla. Jejím cílem bylo zvýšit transparentnost a učinit přítrž korupčním skandálům. Po roce a půl ale názory zadavatelů i dodavatelů veřejných zakázek ukazují, že zákon v praxi nefunguje.
Kromě uvedených zjištění se 80 % zadavatelů domnívá, že práce se zakázkami není dnes ani efektivnější. Od doby losovaček se situace obrátila o 180 stupňů, úředníci soutěží podle jediného kritéria, nejnižší ceny, a veškeré dokumenty povinně zveřejňují. Jak je tedy možné, že podle úředníků i firem jsou zakázky stále stejně netransparentní a zkorumpované?
„Změnil se zákon, praxe ale zůstala stejná. Rozdíl je v tom, že za losovaček se soutěžilo s maximem prostředků, dnes s minimem. Bohužel to ale jde na úkor kvality zakázek, místo na úkor korupce,“ popisuje současnou praxi Tomáš Langr, ředitel společnosti OTIDEA.
Téměř každý šestý úředník v průzkumu přiznal, že přijal podhodnocenou nabídku. Pětina dokonce opakovaně. Zároveň 60 % dodavatelů někdy nabídlo cenu, která byla pod hodnotou zakázky, nebo

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva