„Nová opatření mají pomoci zabránit problémům, kdy zhotovitel není schopen plnit své povinnosti plynoucí ze smlouvy o dílo nebo plnit své finanční závazky vůči svým subdodavatelům. Zakázky se pak ve výsledku ještě více prodraží,“ vysvětluje krajská radní zodpovědná za investice a majetek Ludmila Navrátilová. Podle radní tím kraj chrání své investice, aby nedocházelo ke zvyšování nákladů, vzniku škod na krajském majetku a podobně. „Zcela fatální následky pak mohou nastat u staveb s finanční účastí dotačních programů, kde je zcela nezbytné splnit věcné a časové parametry stavby a její udržitelnost,“ upozorňuje Ludmila Navrátilová.
Kraj už se jednou do takového problému v minulém volebním období dostal při obnově hospodářských budov Zámku Pardubice. V průběhu stavby docházelo ke skluzům v plnění časového harmonogramu stavby. „Zhotovitel tuto skutečnost zdůvodňoval věcnými důvody technického charakteru, organizačními změnami ve firmě a podobně. Ukazovalo se však stále jasněji, že mnohem významnějším důvodem jsou obchodní problémy zhotovitele. Ze strany generálního dodavatele stavby docházelo k významnému zpožďování plateb subdodavatelským firmám za provedené práce. Řada těchto firem tak v důsledku toho omezila či zastavila svoje práce a časový skluz narůstal,“ připomíná peripetie Michal Votřel, vedoucí odboru krajského úřadu pro investice a majetek a dodává: „Jenom díky velkému úsilí a vstřícnosti úřadu a subdodavetele stavební společnosti Pekárek, která stavbu převzala, se tehdy podařilo stavbu dokončit, splnit veškeré podmínky rozhodnutí o účasti státního rozpočtu na financování stavby a odvrátit tak obrovské problémy,“ říká Michal Votřel. Příkladů by se našlo jistě více, vzpomeňme například veřejnou zakázku města Pardubice na Tyršovy sady.
Nejenom cena, ale i kvalita
Právě takovým problémům by měla opatření, která kraj nastavil již ve fázi výběru dodavatele, zabránit. „Snažíme se bránit dumpingovým cenám. Dbáme i na kvalitu zhotovení díla, proto jsme zpřísnili i kvalifikační podmínky. I přes rozhodnutí soudu u silničních staveb o vyřazení obaloven z kvalifikačních kritérií, bude kraj požadovat splnění technických podmínek kvality asfaltové směsi a to zejména důkladnou kontrolou přímo na tavbě,“ říká krajská radní Navrátilová. Při zaslání nabídky musí uchazeč o zakázku kraji složit tzv. peněžní jistotu, která se pohybuje do dvou procent celkové hodnoty díla. „Tato částka kraji propadne, v případě, že se rozhodne zakázku nerealizovat. Chráníme se i prostřednictvím bankovní jistoty ve výši deseti procent smluvní ceny proti nedokončení díla a pěti procenty smluvní ceny po dobu záruční lhůty. Kdyby nám nechtěl dodavatel uznat reklamaci, uhradí to kraji banka,“ objasňuje krajská radní. Dalším opatřením je požadavek na omezení subdodávek. „Ve významných částech veřejné zakázky jsme navíc znemožnili prokazovat kvalifikaci přes subdodavatele, bráníme se tak nekvalifikovaně provedené práci, nebo neuhrazení faktur vítězům soutěže,“ sděluje Michal Votřel.
Opatření vítá i podnikatelský svaz, je třeba jít však dále

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pardubickykraj.cz