Pardubická nemocnice: Pomoc musí mít smysl, říká oční lékař Blažek po dobrovolnické misi v Ghaně

24.11.2016 9:42

Před dvěma lety Jiří Blažek vyrazil do jihoindického města Madurai, aby se v největší oční nemocnici na světě naučil operovat šedý zákal chirurgickou metodu bez použití ultrazvuku. V běžné praxi na očním oddělení Pardubické nemocnice ji nevyužije, neboť se v moderní medicíně již řadu let nepoužívá. Ovšem v zemích třetího světa díky nízkým nákladům je stále hojně využívána, což nyní sám poznal. Během své více než měsíční dobrovolnické mise v Ghaně odoperoval tímto způsobem řadu pacientů.

Pardubická nemocnice: Pomoc musí mít smysl, říká oční lékař Blažek po dobrovolnické misi v Ghaně
Foto: nempk.cz
Popisek: Krajská nemocnice Pardubice

„Stáž v Indii a získané know-how jsou vstupenkou k operacím šedého zákalu ve třetím světě. Bez toho vás nikde nevezmou. Ani bych si nikoho nedovolil oslovit a přihlásit se na misi,“ říká Blažek.

Indické zkušenosti však získal. Otevřely mu cestu na africký kontinent. Spolu s kolegou Tomášem Prusenovským ze zlínské kliniky Gemini vyrazil na sever Ghany prostřednictvím neziskové organizace americké lékařky maďarské původu Judith Simonové, která zde již řadu let vede oční pracoviště. „Byl to pilotní projekt. Čas od času za ní přiletí nějaký lékař, ale my jsme byli vůbec prvními očními chirurgy,“ říká Blažek.

Pracoval v Tamale. Ve městě se 360 tisíci obyvatel, které je správním střediskem oblasti Severní region a leží 600 kilometrů od ghanské metropole Accra. Centrem zdejší zdravotní péče je Tamale Teaching Hospital, což je fakultní nemocnice při tamní univerzitě. Hlavní část je moderní, ovšem oční klinika sídlí v dost odlišné vedlejší budově.

„Naše pracovní prostředí a podmínky byly opravdu spíše polní. Na druhou stranu člověk poznal Afriku,“ říká lékař očního oddělení Pardubické nemocnice. „Byla to obrovská zkušenost. Na vlastní oči vidíte takové spektrum diagnóz, o nichž jste se jen učili a ve vlastní praxi jste se s nimi nesetkali.“

Cílem dobrovolnické mise dvojice českých očních chirurgů byla pomoc s operacemi šedého zákalu, který je v zemích třetího světa hlavní příčinou slepoty. V průběhu své pobytu odoperovali zhruba stovku pacientů. „Provedli jsme i přibližně 500 ambulantních ošetření,“ dodal Blažek.

Ač tušil do míří do úplně odlišného prostředí, realita ho často překvapila. Udivil ho například počet lidí, kteří oslepli v důsledku zeleného zákalu. Jak později zjistil, Ghana je v tomto směru druhá v celosvětových statistikách.

„I několikrát denně jsem lidem říkal, že už navždy zůstanou slepí, protože mají oči zničené od zeleného zákalu. Byli i ve věku třiceti let. Na rozdíl od šedého zákalu se bohužel s tímto onemocněním nedá nic dělat, když se zjistí pozdě,“ řekl Blažek, jenž tak během své mise pracoval se zcela odlišnými diagnózami než v Pardubické nemocnici. „Je to dáno anatomií oka. Černošské oko je anatomicky jiné než evropské. Proto nemoci, které kosí evropskou populaci a jsou příčinami slepoty, tam v podstatě nejsou. Ale o to víc mají glaukomů, tedy zelených zákalů,“ vysvětlil.

Navíc se nezřídka setkával s onemocněním ve stádiu, kdy už nemohl pomoci. „Bohužel místní lidé jdou nejprve za nějakým šamanem. Ten jim nechá dojít zdravotní obtíže do takového stádia, že se nestačíte divit. Přijdou s metastázami nádorů nebo s již neoperovatelným onemocněním,“ řekl Blažek.

Příčinou je nedostatek lékařů. Na jihu Ghany je sice poněkud lepší, ale sever s tímto problémem zápolí mnohem víc. Důkazem může být i nemocnice v Tamale, kde Blažek pracoval. Přestože je centrem zdravotní péče pro dva až tři miliony lidí, postrádala například neurologa či rentgenologa. A třeba operace šedého zákalu před příjezdem českých lékařů zajišťovala pouze doktorka Simonová. „Pro srovnání – v Česku máme zhruba 150 kataraktových chirurgů na 10 milionů obyvatel,“ poznamenal Blažek.

Alespoň na několik týdnů tak s kolegou Prusenovským výrazně zvýšili produktivitu v operacích šedého zákalu v této oblasti. „Zelený zákal operovala pouze doktorka Simonová. Kdybychom tam byli delší dobu, asi bychom se naučili i tuto operaci dělat ´po africku´, což má svoje specifika oproti postupu používanému v Česku. Ale raději jsme se věnovali tomu, co umíme. Kdybychom se učili něco nového, zvládli bychom méně operací a pomohli menšímu počtu lidí,“ řekl Blažek a dodal: „I tak to bylo náročné. Když na mikroskopu špatně vidíte, je to problém. Pokud vám nástroje neřežou nebo nestříhají, operuje se podstatně hůř. Navíc africké oči jsou geneticky jiné. Pracovali jsme i ve třiceti stupních, protože dva dny byla rozbitá klimatizace na sále. Ale zvládli jsme to.“

Pobyt v ghanském Tamale nebyl jeho první africkou misí, před časem již pomáhal s projektem Itibo v Keni. A zřejmě se v budoucnu zase na černý kontinent vrátí.

„Nechci z toho mít turistiku, mise musí mít smysl. Není v tom, že někde budu na otočku krátkodobě pomáhat. Je potřeba někoho učit, to je daleko efektivnější. I nyní jsme měli na sále mediky,“ řekl Blažek. „K tomu ale potřebujete mít odpovídající podmínky, což nyní oční klinika v Tamale nemá. Snad by se to mohlo změnit díky jedné americko-nepálské neziskovce, která by měla sponzorovat výstavbu nové kliniky i vybavení. To by už byla jiná situace. Pokud by pak tento projekt opět podpořilo naše Ministerstvo zahraničních věcí, šlo by to správným směrem. Tak doufám, že se nám nyní podařilo zažehnout plamínek další spolupráce.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vánoce a e-shopy

18:01 Policie ČR: Vánoce a e-shopy

Blíží se doba vánočních svátků. Mnozí lidé budou řešit nákupy dárků prostřednictvím e-shopů. Nákupy …