„Prioritou tohoto zdravotnického zařízení je sdílená péče s rodinou umístěného dítěte a je určena dětem s kombinovaným postižením, která jsou obvykle trvale upoutána na lůžko a jejichž zdravotní stav je nestabilní," připomněla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková. Za posledních sedm let se významně změnila struktura péče v tomto centru, které už díky efektivní práci s biologickou rodinou a rozšířenému pěstounství v našem kraji nepečuje o odložené děti a děti s nařízenou ústavní výchovou, to vše za významné podpory Pardubického kraje.
Důležitá pomoc pro rodiče
Ředitelka Markéta Tauberová připomněla, že při následné zdravotní pobytové péči formou respitního pobytu dítěte či formou stacionáře umožňují významné odlehčení pečující rodině, která se o dítě s těžkými postiženími stará v domácím prostředí. „Tato krátkodobá zdravotní pobytová a stacionární péče je obrovskou a velmi potřebnou pomocí rodičům, kteří mají těžce nemocné dítě, jež potřebuje kromě osobní také velmi vysokou míru zdravotní péče," vysvětlila a dodala, že zapojují i principy paliativní péče. „Doposud jsme všechny tyto služby poskytovali v jednom oddělení s kapacitou osm míst. Protože klademe důraz na individualitu v péči a zvyšuje se poptávka po respitní péči, otevíráme ještě druhé oddělení. Na původním oddělení zůstane 6 míst pro trvalejší pobyty a v novém oddělení bude možné umístit čtyři děti, do budoucna to bude až šest dětí," objasnila ředitelka. Na novém oddělení vzniká také zázemí pro rodiny, které za dětmi do centra často dochází a tráví tu s nimi společný čas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva