Pardubický kraj: Knihovní centrum U Vokolků bude mít do zimy nové střechy

07.10.2018 16:59

Lidé procházející pardubickým Příhrádkem už mohou na vlastní oči vidět některé výsledky probíhající rekonstrukce historických domů čp. 6, 7 a 8, které budou za dva roky sloužit jako detašované pracoviště Krajské knihovny s názvem připomínající významnou uměleckou rodinu Vokolkových. Pardubický kraj na tento projekt za 54 milionů korun využívá evropské fondy pro Hradecko-pardubickou aglomeraci. Stavbaři nyní provádějí výměnu střešní krytiny budov.

Pardubický kraj: Knihovní centrum U Vokolků bude mít do zimy nové střechy
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Příhrádek tvoří jakési pomyslné srdce zlatého pardubického trojúhelníku mezi zámkem, Winternitzovými mlýny a Pernštýnským náměstím. Na všech čtyřech místech má Pardubický kraj významné historické budovy ve svém majetku, a proto nám velmi záleží na tom, abychom je mohli uvést do takového stavu, aby dobře sloužily obyvatelům kraje, našim kulturním institucím a také aby lákaly turisty. Myslím, že v tomto ohledu máme na tomto ojedinělém místě výjimečnou šanci,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Práce na rekonstrukci pokračují podle Jiřího Požára, který zde vykonává stavební dozor, přesně podle dílčího harmonogramu. „Všechny práce, které by mohlo ohrozit počasí, chceme mít do zimy hotové. Pokračují opravy střech, fasádních omítek, jsou vyrobena a připravena k osazení okna a venkovní dveře. Uvnitř budov probíhá montáž rozvodů kanalizace, vody a silnoproudu, provádějí se speciální vnitřní omítky, které složením odpovídají původním.“

Všechny práce bedlivě sledují i památkáři. „Vše, co jde, se snažíme zachovat a ošetřit, takže třeba více než 80 procent krovů je původních, jen jsme je napustili přípravky proti škůdcům. Také některá okna, dveře a zárubně jsme repasovali, další jsou repliky,“ sdělil Jiří Požár. První hotová střecha na domě čp. 8 už svítí klasickými bobrovkami.

Domy z 16. století jsou založeny na pilotech. Stavbaři jejich základy zpevnili takzvanými mikropiloty, ty původní přitom zůstaly zachovány. Se vzlínající vlhkostí si poradili systémem elektroosmózy. „Elektrody jsou zavedeny do země a podél jednotlivých místností ve výšce jednoho metru. Systém už je funkční a odvádí vodu dolů, nedovolí jí vzlínat do zdiva,“ vysvětlil Jiří Požár.

„Velkou výhodou je, že jsme mohli navázat na výměnu kanalizace, kterou na Příhrádku v létě prováděly Vodovody a kanalizace pro budovy Národního památkového ústavu. To znamená, že se do dlažby nebude muset kopat dvakrát,“ konstatoval Roman Línek. Přes zimu se bude na Příhrádku pracovat na interiérech. V několika místnostech se dochovaly i zbytky fresek, které si vyžádají zásah restaurátorů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

8:24 CzechTourism: Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

Téměř polovina (47 %) Čechů plánuje zimní dovolenou v České republice. Nejčastěji (25 %) chtějí odpo…