Pardubický kraj: Novela stavebního zákona trápí řadu institucí včetně hasičů či památkářů

3. 11. 2019 10:57

V sále Jana Kašpara v budově Reálky na krajském úřadě se uskutečnilo tradiční setkání členů krajské rady s představiteli institucí, působících na území regionu. S radními tak debatovali zástupci složek IZS, katastrálního a finančního úřadu, Univerzity Pardubice, Hospodářské komory ČR či Krajské hygienické stanice. Společným tématem byla připravovaná novela stavebního zákona. Zazněly však také aktuální informace z činnosti každé z přítomných organizací.

Pardubický kraj: Novela stavebního zákona trápí řadu institucí včetně hasičů či památkářů
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

Hejtman Martin Netolický v rámci svého úvodního slova seznámil přítomné s problematikou novely stavebního zákona. „Jedná se z mého pohledu o jednoznačnou centralizační snahu, kterou jako celoživotní regionalista odmítám. Navíc jde zcela v rozporu s principem subsidiarity, tedy rozhodování co nejblíže občanům,“ řekl mimo jiné hejtman Martin Netolický, se kterým mimo jiné v této věci na jednání souhlasila také ředitelka územního pracoviště Národního památkového ústavu či ředitel Krajské hygienické stanice. Hejtman se v rámci informačního bloku, který se týkal finančních úřadů, vyjádřil také k plánovanému omezování sítě poboček v regionu. „V našem kraji jsou v tuto chvíli ohrožena čtyři pracoviště v Hlinsku, Holicích, Litomyšli a Moravské Třebové, která by měla nadále fungovat v režimu 2+2, což znamená, že činnost pracovišť má být zajištěna v úředních dnech dvěma pracovníky. Vedle matričních úřadů a stavebních úřadů je to další centralizační tendence, která vzdálí službu od občanů,“ doplnil hejtman Netolický.

Náměstek hejtmana Roman Línek hovořil především o investiční činnosti kraje a problematice pozemkových vypořádání především v rámci dopravních staveb. Radní pro zemědělství životní prostředí a venkov Václav Kroutil informoval o činnosti krajského kůrovcového štábu a plánovaných dotacích pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Novinky z krajského zdravotnictví a školství prezentovali také radní Ladislav Valtra a Bohumil Bernášek.

Zástupci každé ze zúčastněných jednotek či složek prezentovali aktuální informace ze své činnosti. Český statistický úřad například představil plány na chystané sčítání lidu v roce 2021, kde bude kromě online podání umožněno také papírové ve spolupráci s Českou poštou. Krajská pobočka finančního úřadu informovala o výběru daní a jejich přerozdělení na kraj a obce. V roce 2018 činil výběr daní v regionu 22 miliard, což bylo o šest miliard korun více, než v roce 2017. Ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Malinová zmínila problematiku změny výběru mýtného, kdy právě KHK je kontaktním místem pro dopravce, kteří však nejsou v této věci prozatím příliš aktivní.

Složky IZS hovořily především o vzájemné spolupráci, ale také množství jednotlivých zásahů či personální situaci. Ředitel ZZS Pardubického kraje Igor Paar seznámil s investiční činností do výjezdových stanic. „Před dokončením jsou stanice ve Starých Čívicích a Chrudimi, dále řešíme Holice, Vysoké Mýto, Moravskou Třebovou a Seč. Jedná se jak o projekty s přispěním evropských fondů, tak o investice našeho zřizovatele, tedy Pardubického kraje,“ uvedl ředitel Paar.

Ředitel Krajské hygienické stanice Antonín Vykydal sdělil, že od 24. kalendářního týdne letošního roku nebyl v kraji zaznamenám případ spalniček, které region velmi výrazně potrápily. Celkově bylo v kraji evidováno 60 případů. Na něj navázal ředitel veterinární správy, který informoval o šíření afrického moru prasat především z Rumunska a Bulharska na Slovensko a do Maďarska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Stavební úřady řeší podmáčení staveb, vlhkost se vznikem plísní a jiné závady, jen když ohrožují zdraví

18:23 Veřejný ochránce práv: Stavební úřady řeší podmáčení staveb, vlhkost se vznikem plísní a jiné závady, jen když ohrožují zdraví

Vlhko a chlad mohou způsobovat škody na stavbách, komplikovat život jejich vlastníkům nebo i ohrožov…