Pardubický kraj: Odborná konference se zabývala budoucností našich lesů

14.12.2019 8:45 | Zprávy

Ve čtvrtek 5.12. se uskutečnila v Sále Zastupitelstva Pardubického kraje beseda na téma „Jakou budoucnost mají naše lesy? A co na to veřejnost?“, kterou organizoval Pardubický kraj ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze. Prognózy o předpokládaném vývoji lesů naplňují spíše pesimistické scénáře.

Pardubický kraj: Odborná konference se zabývala budoucností našich lesů
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

Vhodné růstové podmínky pro smrky jsou až od 800 m. n. m., což znamená, že díky suchu či kůrovcům padne většina lesů Pardubického kraje. Jak rychlý bude rozvrat lesních porostů, jak na změnu reaguje veřejnost, trh se dřívím a jak se mají lesy adaptovat nebo jak se mají budovat lesy budoucnosti - to vše bylo obsahem přednášek, po kterých následovala debata s veřejností.

Seminář byl pořádán za účelem obeznámení veřejnosti o blížících se hrozbách a možnostech krátkodobých i dlouhodobých opatření. „Zdali odumře většina smrků v kraji, tak se bavíme o 30 mil. metrů krychlových. To znamená ekonomické ztráty odhadem ve výši 50 mld. korun za zmařené zpeněžení jen smrkového dříví a 10 mld. korun na nutné náklady na zalesnění atd. Pokud bychom započítali škody na mimoprodukčních funkcích lesa nebo na poškození silničních sítí a ztrátu vody, tak se lze bavit o částce sto miliard korun. Jedná se o hodně peněz, které zatíží náš kraj během několika let, přičemž asanace všech škod budou trvat desítky let,“ řekl iniciátor besedy a expert na adaptaci lesů Aleš Erber.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Světový den hygieny rukou připomene nemocnice 5. května 2025

16:14 FN Hradec Králové: Světový den hygieny rukou připomene nemocnice 5. května 2025

Světová zdravotnická organizace stanovila 5. květen jako den, kdy si připomínáme zásadní význam sprá…