Pardubický kraj se bude prezentovat na výstavě UNESCO v Paříži

02.09.2016 19:30

V budově ředitelství UNESCO v Paříži vrcholí přípravy výstavy Památky mé země, s podtitulem Hravý architekt - Památky očima dětí, která bude slavnostně zahájena 5. září 2016. V rámci této prestižní výstavy se bude prezentovat Pardubický kraj a to modelem zámku Litomyšl spolu s fotografiemi Národního hřebčína v Kladrubech a starokladrubských běloušů. Pardubický kraj usiluje o zapsání této památky na Seznam světového dědictví UNESCO a zřejmě v příštím roce podá přihlášku k zapsání na tento prestižní seznam.

Pardubický kraj se bude prezentovat na výstavě UNESCO v Paříži
Foto: Architecture Week Praha
Popisek: Litomyšlský zámek.
reklama

Vernisáže výstavy v UNESCU se zúčastní hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a Roman Línek, náměstek hejtmana a Předseda ministerské Rady památky Kulturní krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem. Přes svou relativně malou rozlohu se podle hejtmana Netolického pyšní Pardubický kraj velkým množstvím architektonicky zajímavých památek. Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je v kraji zařazen Litomyšlský zámek - skvost renesanční architektury vymykající se především sgrafitovou výzdobou fasád a štítů či nádhernými arkádami. Další památkou, která si jistě zaslouží mezinárodní pozornost, je „Kulturní krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem“. Hřebčín v Kladrubech nad Labem je unikátní historickou památkou tvořenou souborem objektů propojených s vyváženým systémem komponované kulturní krajiny. Celek je založen na více než pět set let trvajícím vztahu člověka a koní. Od roku 2007 je hřebčín na indikativním seznamu památek UNESCO. Významná část krajiny hřebčína je od roku 2016 rovněž pod ochranou EU jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy NATURA 2000.

V Paříži bude Mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha prezentovat taktéž mezinárodní vzdělávací výtvarně-architektonický projekt s názvem „Hravý architekt“, který se v roce 2016 koná již počtvrté. Náplň výstavy tvoří originály obrázků, které děti z České republiky i zahraničí malovaly na téma „památky mého kraje a mé země“. V Paříži se vedle zahraničních škol představí obrázky dětí 3. a 4. ročníků ze základních škol České republiky. Z Pardubického kraje ZŠ U Školek v Litomyšli, ZŠ Štefánikova z Pardubic a ZŠ Školní náměstí z Chrudimi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad umí čerpat z fondů EU

15:59 Státní pozemkový úřad umí čerpat z fondů EU

Státní pozemkový úřad (SPÚ) čerpá finanční prostředky na pozemkové úpravy rovněž ze zdrojů EU. V nej…