Parkování výfukem k chodníku není přestupkem

04.10.2016 13:15 | Zprávy

Parkovat výfukem k chodníku sice může být pro chodce a obyvatele přilehlých domů nepříjemné, ale nejde o dopravní přestupek. Mohlo by to být přestupek pouze v případě, pokud by byl směr parkování přímo stanoven dodatkovou tabulkou k dopravní značce. Proti blokové pokutě za „špatný“ směr auta při parkování je možné se bránit do šesti měsíců od jejího uložení.

Parkování výfukem k chodníku není přestupkem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Na základě reportáže ČT o pokutách ukládaných Městskou policií Brno řidičům za špatné parkování na chodníku se ochránkyně obrátila na Krajský úřad Jihomoravského kraje s žádostí o hodnocení tohoto postupu. Z reportáže totiž vyplývalo, že městští strážníci ukládali blokové pokuty za špatné parkování v situacích, kdy vozidlo parkovalo směrem do vozovky (tj. výfukem k chodníku). Odvolávali se na dopravní značku IP 11f nebo 11d („Parkoviště, stání na chodníku kolmé nebo šikmé“), na níž je symbol auta orientován přední částí k chodníku. Podle ochránkyně je ale takový výklad dopravní značky nesprávný.

Krajský úřad JMK shodně s názorem ochránkyně nepovažuje jednání pokutovaných řidičů za přestupek a již několik takových pokut zrušil. Symbol auta na dopravní značce „Parkoviště (stání na chodníku kolmé nebo šikmé)“ nebo na dodatkové tabulce vyznačuje podle krajského úřadu způsob stání na parkovišti, tj. kolmo nebo šikmo. Určuje tedy směr osy vozidla vůči vozovce, nikoli orientaci auta přední či zadní částí do vozovky. Pokud by měla být určena orientace vozidla, muselo by to být stanoveno dodatkovou tabulkou ke značce.

Řidiči, kteří byli pokutováni za „opačné“ parkování, se mohou obrátit na Městskou policii Brno s podnětem k přezkumu. Musí tak ale učinit nejpozději do 6 měsíců od právní moci rozhodnutí o přestupku, tj. od uložení blokové pokuty. Pokud by městská policie nevyhověla, postoupí podnět krajskému úřadu, který by ji, vzhledem ke svému názoru na věc, zrušil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …