Parkování výfukem k chodníku není přestupkem

04.10.2016 13:15

Parkovat výfukem k chodníku sice může být pro chodce a obyvatele přilehlých domů nepříjemné, ale nejde o dopravní přestupek. Mohlo by to být přestupek pouze v případě, pokud by byl směr parkování přímo stanoven dodatkovou tabulkou k dopravní značce. Proti blokové pokutě za „špatný“ směr auta při parkování je možné se bránit do šesti měsíců od jejího uložení.

Parkování výfukem k chodníku není přestupkem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Na základě reportáže ČT o pokutách ukládaných Městskou policií Brno řidičům za špatné parkování na chodníku se ochránkyně obrátila na Krajský úřad Jihomoravského kraje s žádostí o hodnocení tohoto postupu. Z reportáže totiž vyplývalo, že městští strážníci ukládali blokové pokuty za špatné parkování v situacích, kdy vozidlo parkovalo směrem do vozovky (tj. výfukem k chodníku). Odvolávali se na dopravní značku IP 11f nebo 11d („Parkoviště, stání na chodníku kolmé nebo šikmé“), na níž je symbol auta orientován přední částí k chodníku. Podle ochránkyně je ale takový výklad dopravní značky nesprávný.

Krajský úřad JMK shodně s názorem ochránkyně nepovažuje jednání pokutovaných řidičů za přestupek a již několik takových pokut zrušil. Symbol auta na dopravní značce „Parkoviště (stání na chodníku kolmé nebo šikmé)“ nebo na dodatkové tabulce vyznačuje podle krajského úřadu způsob stání na parkovišti, tj. kolmo nebo šikmo. Určuje tedy směr osy vozidla vůči vozovce, nikoli orientaci auta přední či zadní částí do vozovky. Pokud by měla být určena orientace vozidla, muselo by to být stanoveno dodatkovou tabulkou ke značce.

Řidiči, kteří byli pokutováni za „opačné“ parkování, se mohou obrátit na Městskou policii Brno s podnětem k přezkumu. Musí tak ale učinit nejpozději do 6 měsíců od právní moci rozhodnutí o přestupku, tj. od uložení blokové pokuty. Pokud by městská policie nevyhověla, postoupí podnět krajskému úřadu, který by ji, vzhledem ke svému názoru na věc, zrušil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Stavba nových operačních sálů v královédvorské nemocnici dostane finanční injekci

16:09 Královéhradecký kraj: Stavba nových operačních sálů v královédvorské nemocnici dostane finanční injekci

Krajští radní schválili navýšení financování výstavby nových operačních sálů v Městské nemocnici Dvů…