Parkování výfukem k chodníku není přestupkem

04.10.2016 13:15 | Zprávy

Parkovat výfukem k chodníku sice může být pro chodce a obyvatele přilehlých domů nepříjemné, ale nejde o dopravní přestupek. Mohlo by to být přestupek pouze v případě, pokud by byl směr parkování přímo stanoven dodatkovou tabulkou k dopravní značce. Proti blokové pokutě za „špatný“ směr auta při parkování je možné se bránit do šesti měsíců od jejího uložení.

Parkování výfukem k chodníku není přestupkem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Na základě reportáže ČT o pokutách ukládaných Městskou policií Brno řidičům za špatné parkování na chodníku se ochránkyně obrátila na Krajský úřad Jihomoravského kraje s žádostí o hodnocení tohoto postupu. Z reportáže totiž vyplývalo, že městští strážníci ukládali blokové pokuty za špatné parkování v situacích, kdy vozidlo parkovalo směrem do vozovky (tj. výfukem k chodníku). Odvolávali se na dopravní značku IP 11f nebo 11d („Parkoviště, stání na chodníku kolmé nebo šikmé“), na níž je symbol auta orientován přední částí k chodníku. Podle ochránkyně je ale takový výklad dopravní značky nesprávný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

9:22 Prim Orlík. Od armádních hlubin k meteoritu

Zeptejte se kohokoli, kdo se vyzná v českých hodinkách, na ten nejdůležitější model, který kdy v Nov…