Participativní rozpočet pronikl mezi volební témata

07.10.2014 13:47

Před komunálními volbami roste zájem o možnosti vtažení občanů do veřejného dění. Participativní rozpočet, rozšířený po celém světě a silně zastoupený v sousedním Polsku či Slovensku, si i v České republice získává pozornost.

Participativní rozpočet pronikl mezi volební témata
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Zavedení participativního rozpočtu si v nadcházejících komunálních volbách zařadilo do programu nemálo kandidátů různých stran a hnutí širokého politického spektra. Naše občanské sdružení Alternativa zdola, které participativní rozpočet v ČR již několik let prosazuje, má informace, že slib účasti občanů na tvorbě rozpočtu města, městské části či obce zazněl v desítkách volebních obvodů od kandidátů ČSSD, KSČM, ODS, Pirátů, Strany zelených a nezávislých kandidátů, přičemž se dá předpokládat, že počet kandidátů a stran a hnutí je ještě vyšší. Po městské části Praha 7, kde rozpočet s participativními prvky právě v těchto týdnech absolvuje v České republice premiéru, se tak pravděpodobně dočkají přímého podílu na rozpočtování obce i další občané. Kupř. v Praze se participativnímu rozpočtu přihlásili volební strany nebo jednotliví kandidáti hned v 11 městských částech (Praha 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14 a 20).

Z dalších měst lze jmenovat Strakonice, Děčín, Uničov aj.

Stranickou pestrost zastánců participativního rozpočtu dokumentuje již zmíněná Praha 7, kde se pro návrh zastupitelky Miroslavy Moučkové (KSČM) vyslovili zastupitelé všech klubů v zastupitelstvu – ČSSD, ODS, SZ-SNK ED, TOP 09 – a při schvalování pravidel nikdo nebyl proti.

MČ Praha 7 v polovině září ukončila sběr námětů a návrhů (celkem se zapojilo 20 občanů, někteří více nápady), zhodnotila jejich realizovatelnost (zda je má v kompetenci, zda nejde o akce na cizích pozemcích, jimiž MČ nedisponuje, jejich cenu apod.) a uspořádala předvýběr šestice návrhů pro listopadové hlasování občanů. O jeden milion korun na realizaci se budou ucházet: obnova a doplnění odpadkových košů; vytvořit hřiště pro seniory v horní části Letné; vybudování kavárny u metra Vltavská s možností pracovního uplatnění zdravotně postižených; postavit basketbalový koš pro děti ZŠ; revitalizace okolí mostu Barikádníků (u tenisových kurtů) a vybudování sportovního hřiště v dolních Holešovicích.

Participativní rozpočet (participatory budgeting) patří k demokratickým inovacím, které mají podpořit širší zapojení veřejnosti do rozhodování. V různých podobách umožňuje obyvatelům tisíců měst a obcí na celém světě navrhovat investice, služby a akce, které má samospráva realizovat, jinde třeba spoluurčovat velikost výdajových kapitol obce, někde i definovat strategické směry a priority svých měst, diskutovat o všech těchto momentech, formulovat je do konečné podoby, hlasovat o nich a kontrolovat jejich provedení.

Čtvrt století po zavedení prvního participativního rozpočtu v Porto Alegre, půldruhamilionové metropoli nejjižnějšího brazilského státu, po té, co si participativní rozpočet osvojily samosprávy desítek či spíše už stovek měst ve všech státech sousedících s ČR, se i činovníci českých samosprávných orgánů uvědomují, že participativní rozpočet je vhodnou a účinnou formou, jak spoluobčany vtáhnout více do rozhodování o chodu obce, o části rozpočtu, o užití daní, které veřené správě odvádějí. Participativní rozpočet praktikuje již třetí rok Bratislava, po roce se přidala městská část Nové Mesto, letos jej rozběhla Banská Bystrica, uplatnil jej také Ružomberok, zajímá se o něj Trnava atd. Občané dostali k dispozici tisíce, resp. desítky tisíc eur, za něž navrhli desítky investic i jednorázových kulturních či sportovních akcí.

Alternativa Zdola usiluje o to, aby se o možnosti zavést participativní rozpočet dozvěděli jak občané, tak zastupitelé a politici. Ekonomka Ilona Švihlíková se svými kolegy objela mnoho českých měst a setkala se s řadou občanských aktivistů a zastupitelů. Ilona Švihlíková má z vice než dvaceti akcí v různých městech dobrý pocit: “Roste zájem o vtažení občanů do veřejného dění. Zájem se objevuje u občanů, místních hnutí či spolků, po různé politické strany. Jako Alternativa Zdola jsme připraveni pomoci s implementací procesu a podpořit tak aktivní občanství.”

Výsledkem debat a seminářů jsou zastupitelé a kandidáti v desítek českých měst, kteří se přihlásili k prosazování participativního rozpočtu. Jakou získají podporu občanů ve volbách a nakolik své slovo splní, se dozvíme tento víkend a v následujících měsících a letech.

Obec strany a kandidáti
Blansko KSČM
Borovany Zelení a nezávislí s podporou Pirátů
Brno Žít Brno, Helena Sýkorová, 1. na kandidátce KSČM; Daniel Borecký, 2. na kandidátce KSČM; Martin Říha, 3. na kandidátce KSČM; Jiří Hráček, 4. na kandidátce KSČM
Brno-Bystrc Jaromír Blatný, 15. na kandidátce KSČM
Brno-Kohoutovice KSČM
Brno-Líšeň KSČM
Brno-sever Jaroslav Polák, 3. na kandidátce KSČM
Brno-střed KSČM; Pavla Spurná, č. 7 na kandidátce SZ
Brno-Žabovřesky KSČM
Brno-Židenice SZ
Bučovice Filip Zachariáš, 2. na kandidátce KSČM
České Budějovice Společně pro České Budějovice
Český Těšín Piráti
Děčín Piráti
Huzová Občanům Vstříc 
Cheb KSČM
Chomutov Oldřich Moravec, č.1 na kandidátce Otevřená radnice
Jihlava Úsvit přímé demokracie, Zelení a Piráti Jihlava, Pavel František Daněk, č.6 na kandidátce KSČM 
Litoměřice SZ, KSČM
Mileč Věra Fenclová, č.4 na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů za lepší milečsko
Milovice Jiří Fiala, č.3 na kandidátce ODS
Most Občané městu, město občanům
Ostrava Jih Martin Bednář, č.1 na kandidátce ANO 2011
Plzeň Společně za Plzeň, Změna pro Plzeň, Dita Portová, 1. na kandidátce Veřejné zájmy Plzně
Praha hl.m. ČSSD, Piráti, KSČM, SPOZ, Jiří Čapek č.19 na kandidátce Úsvitu přímé demokracie
Praha 3 Žižkov (nejen) sobě; Irena Ropková, č.1 na kandidátce ČSSD
Praha 6 Piráti, Rudolf  Stein, 1. na kandidátce Otevřená radnice
Praha 7 KSČM, ČSSD
Praha 10 KSČM
Praha 11 ANO 2011
Praha 12 Strana zelených s podporou Pirátů a LES
Praha 15 Jiří Hudeček, 1. na kandidátce KSČM
Praha 20 Václav Exner, 7. na kandidátce KSČM a Počerňáci pro Počernice 
Prostějov Změna pro Prostějov
Příbram Piráti
Sadská Změna pro Sadskou
Stříbro Piráti
Strakonice ČSSD, Změna pro Strakonice
Telč Společně pro Telč - Piráti a Zelení
Uničov ČSSD
Ústí nad Labem ČSSD
Ústí nad Labem - Neštěmice Jan Tříska, č.3 na kandidátce ČSSD
Vyškov Libor Veselý, 6. na kandidátce KSČM
Znojmo Občané městu Znojmu
Žatec Piráti

Alternativa Zdola je občanskou iniciativou, která přenáší systémové alternativy z celého světa do českých poměrů. Tyto alternativy mají podpořit rozkvět lokálních ekonomik, zaměstnanost, účast občanů na rozhodování, zavádění moderních technologií a ekologickou udržitelnost. www.alternativazdola.cz, www.participativnirozpocet.cz

reklama

autor: Tisková zpráva

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Teplárenská lokalita Mělník se připravuje na budoucnost bez uhlí

14:44 ČEZ: Teplárenská lokalita Mělník se připravuje na budoucnost bez uhlí

Teplárenskou lokalitu Mělník čeká do konce desetiletí ukončení výroby z uhlí a přechod na alternativ…