V oblasti akutní lůžkové péče je většina zdravotní péče hrazena formou DRG, která vyjadřuje míru komplikovanosti a náročnosti na konkrétní případ. Pro každý rok je tak stanovena vyhláškou tzv. celostátní základní sazba a ke všem výkonům, spadajícím do systému DRG, je přiřazena tzv. váha, která číselně (v podobě indexu) vyjadřuje právě náročnost a komplikovanost daného případu. Vyhláška MZ ČR dále stanovuje výpočet pro základní sazbu alfa (ZSalfa), která je pro rok 2012 tvořena ze 75 % individuální základní sazbou nemocnice (její výše se odvíjí od historických mechanismů úhrad a s nimi svázaného individuálního přístupu jednotlivých nemocnic) a z 25 % je tvořena celostátní základní sazbou stanovenou dle vyhlášky. Takto vypočtená ZSalfa se vynásobí váhou a tato částka pak činí konečnou úhradu za hospitalizační případ.
Podstatné je, že mechanismus vytváření individuální základní sazby nestanovuje VZP ČR, ale úhradová vyhláška MZ ČR, která obsahuje přesný mechanismus pro její výpočet, a ten je u všech nemocnic stejný. Ze zjištění, které má VZP k dispozici, vyplývá, že právě VZP hradí ZS vypočtenou důsledně dle vyhlášky a tedy daleko vyšší než jiné zdravotní pojišťovny. Právě ze situace, kdy ostatní zdravotní pojišťovny nehradí důsledně dle úhradové vyhlášky, se odvíjejí tak výrazné rozdíly mezi úhradami od jednotlivých pojišťoven za stejné zdravotní výkony i stejnou délku hospitalizace. Vzhledem k tomu, že VZP ČR stále hradí zdravotní péči za největší objem pojištěnců (cca 60 % z 10,5 mil. pojištěnců), má tento způsob úhrady velmi negativní dopad na financování zdravotní péče v porovnání s jinými zdravotními pojišťovnami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP