Ten podle iniciátorů často selhává při rozhodování o úpravě poměrů k nezletilým dětem a má dalekosáhlý negativní dopad nejen na děti a jejich rodiče, ale i na celou společnost.
Petice obsahuje deset konkrétních požadavků. Mezi nejdůležitější patří jasné stanovení dolní věkové hranice pro nařizování střídavé péče, ze které se často stává paušalizované rozhodování bez ohledu na věk dítěte. Ve střídavé péči nám dnes končí dokonce i kojenci a batolata, čímž dochází k narušování rané vztahové vazby na primárního pečovatele s dalekosáhlými důsledky pro zdravý psychický vývoj dítěte.
Mezi další požadavky patří respektování intimní povahy kojení a ochrana mateřského rozhodování v této oblasti. „Problémy, kterým v praxi čelíme v souvislosti se změnou rozhodování ve prospěch střídavé péče jsou úplně jiné, než před 10 či 15 lety, ale systém se na ně neadaptoval. Chceme, aby opatrovnický aparát lépe chránil zájmy dětí a reagoval na reálné životní situace, ve kterých se rodiny ocitají,“ uvádí jedna z organizátorek Mgr. Daniela Holá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva