Plzeňská filharmonie připravila ohlédnutí za únorem 1948

25.01.2018 7:34

Průběh mocenského střetu v roce 1948 a především jeho výsledek, jak ovlivnil klasickou hudbu dané doby, se dozvědí zájemci na hudebně literárním pořadu Tvůrčí ohlédnutí za únorem 1948 aneb čelem k masám v úterý 27. února. Ten pořádá Plzeňská filharmonie spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kde se dané představení uskuteční. Plzeňská filharmonie se připojila k mnohým kulturním institucím, které v letošním roce připomenou významné milníky minulého století v dějinách Československa.

Plzeňská filharmonie připravila ohlédnutí za únorem 1948
Foto: plzenskafilharmonie.cz
Popisek: Plzeňská filharmonie

Komponovaný pořad, proložený vstupy pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů a hostů, seznámí posluchače s přelomovým obdobím února 1948, v němž se konstituoval mocenský monopol KSČ, zvláště pak s hudební produkcí dané doby. A právě ideologii a propagandě KSČ podlehl alespoň načas nejeden z autorů klasické hudby.

Posluchači uslyší ukázky z budovatelských kompozic autorů poplatných komunistickému režimu, větší pozornost však bude věnována skladatelům, jejichž tvorba i po roce 1948 nepodléhala takzvané oficiální linii a požadovanému dogmatizmu. Program také připomene významné umělce, kteří odešli do exilu, jako například Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný či František Smetana.

V programu bude interpretována hudba například Radima Drejsla, autora budovatelských písní Rozkvetlý den či Píseň o Stalinovi, Jana Seidela, který složil píseň Kupředu, zpátky ani krok! nebo Václav Dobiáš. Jako protiklad ke zmíněným zazní kompozice významných českých autorů té doby, kterými byli kupříkladu Miloslav Kabeláč, Klement Slavický a v neposlední řadě Bohuslav Martinů.

Vstupenky na tento koncert můžou zájemci zakoupit ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Kvůli přeložkám sítí v Olomouci bude na jeden den uzavřena lávka

19:07 Povodí Moravy: Kvůli přeložkám sítí v Olomouci bude na jeden den uzavřena lávka

Most u Bristolu umožní volný průjezd z ulice Pasteurova na ulici Komenského do konce roku. Stavaři s…