Počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, klesl meziročně o 18, meziměsíčně pak o 12 firem. Podniky plánují propustit o 648 zaměstnanců méně než ve stejném období loňského roku a o 178 lidí méně než v předchozím měsíci.
Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v prosinci hromadné propouštění, sídlí v Královehradeckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (shodně 3). Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření dotkne, pracuje na Plzeňsku (44), na severu Moravy (39) a na Ústecku (29). Z okresního hlediska je na tom nejhůře Tachov, kde přijde o práci 43 lidí, a také Ústí nad Labem V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 24 výpovědí.
Firmy se chystají propouštět především v oblasti výroby a opravy důlních strojů, energetice, bankovnictví a administrativě. Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména technických a odborných pracovníků, montážních dělníků nebo administrativních pracovníků.
„Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé organizační změny, pokles objemu zakázek, či ukončení činnosti a výroby,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Nadále však platí, že se situace na trhu práce, i díky rostoucí ekonomice, zlepšuje, což potvrzuje i fakt, že prosincová hodnota propouštěných zaměstnanců i zaměstnavatelů, kteří se rozhodli přijmout toto opatření, byla nejnižší od roku 2013.“
V prosinci 2013 nahlásilo hromadné propouštění 15 zaměstnavatelů. Tento krok se tehdy dotkl 901 zaměstnance. O rok později nahlásilo záměr hromadně propouštět 26 podniků a o práci následkem toho přišlo 877 lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva