Náhlé výkyvy počasí jsou stále častější a důkazem toho je i poslední přírodní kalamita – tajfun Haiyan na Filipínách, který zanechal obrovské škody na majetku i životech. Přestože velké přírodní katastrofy se dostanou na titulní strany novin, menší výkyvy očekávaného počasí mohou mít ještě větší vliv na výkon společností v různých sférách hospodářství a podnikání.
Nejnovější studie skupiny Allianz nazvaná „Byznys s počasím – jak se společnosti mnohou chránit před výkyvy počasí,“ zdůrazňuje, že ekonomický vliv zvyšující se proměnlivosti počasí několikanásobně převyšuje škody, jež způsobují přírodní katastrofy.
Podle studie vliv každodenních výkyvů počasí na ekonomiku EU může celkově dosahovat až 561 miliard dolarů ročně. Pro porovnání - celý svět v roce 2012 postihlo 905 přírodních katastrof, z nichž až 93 procent bylo způsobeno počasím a na jejich vrub připadly škody za 170 miliard dolarů. To znamená, že přímé náklady spojené s výkyvy počasí jsou až trojnásobně vyšší než škody po přírodních katastrofách. Přitom škody způsobené extrémním počasím rostou, za poslední tři roky vyplatily pojišťovny každoročně přibližně 70 miliard dolarů, přitom v 80. letech byl roční průměr 15 miliard dolarů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva