Podle zákonodárců je cukrovka jedno z nejzávažnějších onemocnění v Česku

31.12.2014 12:00 | Zprávy

Členové obou komor Parlamentu ČR vnímají riziko onemocnění diabetem jako středně až velmi vysoké. Řadí přitom cukrovku k podobně závažným onemocněním, jako je rakovina nebo AIDS. Vyplynulo to z průzkumu provedeného Diabetickou asociací ČR mezi poslanci a senátory. S ohledem na závažnost onemocnění by měl stát podle většiny oslovených zákonodárců tomuto problému věnovat více pozornosti než doposud.

Podle zákonodárců je cukrovka jedno z nejzávažnějších onemocnění v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Nadpoloviční většina respondentů (52%) považuje za nejzávažnější onemocnění rakovinu, 31% pak HIV/AIDS. Prakticky všichni (73%) však řadí diabetes hned na další místo. Přes 40% dotázaných se domnívá, že cukrovkou neonemocní, riziko vidí jako velmi nízké či nízké.

S tím ovšem nesouhlasí profesor Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace České republiky. „Riziko onemocnění cukrovkou se týká nás všech. Cukrovka je civilizační epidemie. Lidé toto nebezpečí stále podceňují. Existuje u nás skupina zhruba 250 000 lidí, kteří cukrovku mají, ale nevědí o tom.“

Přes tři čtvrtiny dotázaných však nepodceňuje prevenci a chodí na pravidelnou nebo alespoň občasnou kontrolu. Za důležité také považují informační brožury a letáky, které by podle nich lidé měli mít k dispozici v čekárnách ordinací, u lékařů nebo v lékárnách.

„Důležitou roli v problematice diabetu hraje především prevence. Tady si myslím, že stát poněkud selhává. Lidé buď nemají dostatek informací, nebo je podceňují,“ uvedl místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR poslanec Jaroslav Krákora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

20:14 Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

Vzácná mláďata dvou druhů supů, tři zoologické zahrady a jeden společný cíl. Přesně takto by se dala…