Podnikatelská mise do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu s účastí státního podniku DIAMO

11. 4. 2019 10:39

Ve dnech 8. a 9. dubna 2019 se konala podnikatelská mise, doprovázející ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Na zahraniční misi, na jejíž organizaci se podílely Svaz průmyslu a dopravy ČR a Komora pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států (SNS), doprovázel ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou také zástupce státního podniku DIAMO.

Podnikatelská mise do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu s účastí státního podniku DIAMO
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Mise se účastnilo 23 zástupců firem, působících v oborech výroby strojírenských celků a vodních turbín, úpravě průmyslových vod, zpracování a recyklace kovového odpadu i rekultivace krajiny po těžbě.

Státní podnik DIAMO jednal v Uzbekistánu se zástupci Státního výboru průmyslové bezpečnosti a Státního výboru geologie a minerálních zdrojů. V Kyrgyzstánu proběhla jednání se zástupci Agentury na ochranu životního prostředí a Státního výboru pro průmysl, dobývání a energetiku.

V obou zemích se nachází stovky lokalit, ovlivněných těžbou uranu. Jedná se především o staré ekologické zátěže, jako odkaliště, haldy, výrobní komplexy a ovlivněné podzemní vody, významně ovlivňující životní prostředí a zdraví obyvatel, které je nutné sanovat a likvidovat. Vzhledem k tomu, že státní podnik DIAMO, jako jedna z mála organizací na světě, prošel za dobu své existence celým cyklem produkce uranu, tj. od průzkumu až po zahlazování následků těžby, byla hlavním tématem jednání spolupráce se zeměmi střední Asie zejména v oblasti sanace a likvidace objektů a lokalit, zasažených těžbou uranu, environmentálního monitoringu, nakládání s důlními vodami a jejich čištění, dále pak předávání zkušeností prostřednictvím specializovaného tréninku expertů v Mezinárodním školicím středisku World Nuclear University - School of Uranium Production a také v rámci odborné konzultační a poradenské činnosti. Státní podnik též nabídl své znalosti a zkušenosti při projektování a výstavbě technologických celků pro čištění důlních a podzemních vod, ovlivněných těžbou uranu.

Na Ministerstvu hospodářství Kyrgyzské republiky se uskutečnilo 1. zasedání Společné pracovní skupiny, která má být efektivní platformou pro vzájemný ekonomický dialog mezi dotčenými orgány exekutivy a organizacemi. MPO počítá s tím, že perspektivně se do její činnosti zapojí i další zainteresované resorty a podnikatelské subjekty obou zemí včetně státního podniku DIAMO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Destiláty výměnou za traktor?

18:01 Celní správa: Destiláty výměnou za traktor?

?Více než 200 litrů nelegálně přepravovaného ovocného destilátu zajistili v neděli večer při silničn…