Policie ČR: Hrozba otrávením vody – návrh na obžalobu

22.06.2021 16:09

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech navrhli podat obžalobu na osmadvacetiletého muže, který měl hrozit otrávením pitné vody v České republice.

Policie ČR: Hrozba otrávením vody – návrh na obžalobu
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Obviněný občan České republiky měl v srpnu 2020 z věznice, ve které vykonával trest odnětí svobody, rozeslat několik dopisů záměrně napsaných nesprávnou stylistikou a s pravopisnými chybami, aby vyvolal dojem, že autorem je cizinec.

Podstatou jednoho dopisu bylo sdělení, že do určitého časového horizontu má dojít k propuštění mužů a žen ze všech českých věznic, jejichž příjmení začínají konkrétními pěti písmeny (počáteční písmeno příjmení obviněného muže bylo uvedeno mezi písmeny). Dalším požadavkem mělo být předání hotovosti 10 milionů Kč v neoznačených bankovkách, na konkrétním místě a v konkrétním čase. Pokud by požadavkům nebylo vyhověno, mělo dojít k otravě pitné vody v šesti neupřesněných českých městech.

Dopisy byly zaslány orgánům veřejné moci a sdělovacím prostředkům.

Muž se ke své činnosti doznal a jako důvod svého jednání uvedl osobní a rodinné problémy. K činu měl být inspirován televizním seriálem.

Muž je stíhán pro trestné činy „vyhrožování teroristickým trestným činem“ a „šíření poplašné zprávy“. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí trest odnětí svobody až na 12 let. Obviněný v současné době vykonává trest odnětí svobody pro jinou trestnou činnost.

Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech proběhla Letní univerzita s rekordním zájmem studentek

11:15 ČEZ: V Dukovanech proběhla Letní univerzita s rekordním zájmem studentek

Třicítka nejlepších zájemců o účast na 13. ročníku Letní univerzity úspěšně absolvovala dvoutýdenní …