Situace v oblasti nelegální migrace v České republice je stabilizovaná a naše země není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Počty migrantů se v roce 2019 významně nelišily od předchozího roku.
Pro posouzení stavu nelegální migrace v České republice je třeba sledovat situaci na vnější hranici EU a samozřejmě tzv. Balkánské trase. Na vnější hranici bylo v roce 2019 zjištěno téměř 140.000 ilegálních přechodů státní hranice, a to především na mořském sektoru (120.000). Toto číslo představuje 6% pokles oproti předchozímu roku. Pro ČR představuje stále největší potenciální riziko Balkánská trasa tj. Řecko – Severní Makedonie –Srbsko – Maďarsko – Slovensko – ČR a dále do SRN. Situace na Balkánské trase je však velmi pečlivě sledována a v současnosti žádný pohyb většího množství migrantů přes ČR nehrozí.
Česká policie je výrazně aktivní v pomocistátům zatížených přílivem nelegálních migrantů. Do společných operací bylo v loňském roce nasazeno 235policistů a ČR se tak umístila na 7. místě mezi státy, které se podílí na ostraze vnějších hranic EU. Mimo to jsou čeští policisté nejúspěšnějším mezinárodním policejním týmem působícím v Severní Makedonii a Srbsku. 460 policistů a 8 služebních psů se přímo podílelo na záchytu 11 395 nelegálních migrantů na makedonsko – řecké hranici. V letošním roce počítáme s navýšením počtu vyslaných policistů do společných operací.
Nelegální migraci na území ČR hodnotíme pomocí dlouhodobě sledovaných ukazatelů, kam patří: nelegální pobyt, tranzitní nelegální migrace, nelegální překročení vnějších schengenských hranic, počet vydaných správních vyhoštění a počet zjištěných padělaných a pozměněných dokladů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva