Policie ČR: Start NCOZ a koordinace ochrany měkkých cílů

6. 8. 2016 16:01

Ve čtvrtek se uskutečnila tisková konference ke koordinaci systémové ochrany měkkých cílů a k zahájení činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ochrana měkkých cílů a hranic je důležitým aspektem boje s terorismem.

Policie ČR: Start NCOZ a koordinace ochrany měkkých cílů
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

V souvislosti s množícími se teroristickými útoky v Evropě Ministerstvo vnitra urychlilo koordinaci systémové ochrany měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací osob (např. obchodní centra, kulturní a sportovní akce, kostely). Tato místa mají jedno společné: nejsou trvale chráněná a jsou snadno dostupná. „Policie splnila můj úkol a zřídila metodickou skupinu, která bude majitelům a provozovatelům měkkých cílů poskytovat nepřetržitou podporu. Chceme být metodikem, určitým supervizorem a chceme pořadatelům jasně vzkázat, že jsme tady pro ně,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.  

Cílem systémové podpory budou také představitelé samospráv. „Na nonstop lince budou moci organizátoři akce nahlásit a vyžádat si podporu. Linka začne fungovat od zítřejší osmé hodiny ranní a bude v provozu 24 hodin denně,“ řekl první náměstek policejního prezidenta plk. Martin Vondrášek. Bezplatná telefonní linka má číslo 800 255 255. Budou ji nad rámec svého běžného výkonu služby obsluhovat vybraní policisté operačního střediska operačního odboru Policejního prezidia ČR.

Ochrana měkkých cílů je součástí dlouhodobého boje proti terorismu. Ten je společně s  kyberkriminalitou, daňovou kriminalitou a zajišťováním výnosů z trestné činnosti hlavním tématem nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu, která zahájila svoji činnost 1. 8. 2016 po vypořádání všech připomínek státních zástupců. Do budoucna se počítá s průběžným vývojem centrály, který musí korespondovat s vývojem organizovaného zločinu. A v plánu je například také vznik finanční policie.

Ministr vnitra zároveň ubezpečil veřejnost, že Policie ČR zvýšila výkon na hranicích s Německem, se Slovenskem a s Rakouskem. Službu na nich nyní vykonává cca 190 policistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

16:51 Policie ČR: Výhrůžky členovi Ústředního krizového štábu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…