Potravinářská inspekce: V tržnici SAPA inspektoři zakázali rizikové potraviny

20.05.2018 9:51

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Policií ČR, Celní správou a Státní veterinární správou uskutečnila dne 17. 5. 2018 kontrolní akci v pražské tržnici SAPA. Inspektoři SZPI provedli kontrolu v provozovnách a dopravních prostředcích pro přepravu potravin.

Potravinářská inspekce: V tržnici SAPA inspektoři zakázali rizikové potraviny
Foto: SZPI
Popisek: SZPI
reklama

Při kontrole inspektoři uložili v jedné provozovně zákaz užívání prostor z důvodu neakceptovatelného hygienického stavu – výskyt škůdců, plísní a dlouhodobě zanedbaný úklid. Dále inspektoři uložili zákaz používat jeden z kontrolovaných automobilů pro přepravu potravin z důvodu nevyhovujícího technického stavu, mimořádně neuspokojivé hygienické situace v přepravní části vozu a zaplísnění vestavěných chladících zařízení. Obě situace představovaly riziko ohrožující zdraví spotřebitelů a inspektoři zakázali uvádět do oběhu i veškeré potraviny nacházející se v těchto zařízeních.

V průběhu kontrol dále inspektoři SZPI zakázali uvádět do oběhu 34 pytlů (celkem cca 170 kg) mungo klíčků, které provozovatel skladoval při nevyhovujících teplotách 16 - 22,3°C, právní předpis přitom stanovuje požadavek na maximální teplotu + 4°C, protože se jedná se o potravinu s velkým rizikem výskytu salmonelly. Inspektoři byli rovněž nuceni uložit zákaz na cca 20 kg citronové trávy pro výskyt plísně, nedostatky ve značení a nepředložení dokladů.

V rámci kontroly restauračního zařízení inspektoři zakázali cca 295 kg mraženého masa – mj. krevet - i rozpracovaných pokrmů. Potraviny byly bez označení a provozovatel neměl zaveden systém sledovatelnosti.

S kontrolovanými osobami zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Rekonstrukce železničního mostu přes Sázavu začíná

8:24 Správa železnic: Rekonstrukce železničního mostu přes Sázavu začíná

Správa železnic zrekonstruuje železniční most na okraji Havlíčkova Brodu, který leží na jednokolejn…