Povodí Labe připravuje zlepšení průtočnosti umělého kanálu Alba

11. 8. 2019 7:37

Státní podnik Povodí Labe připravuje odstranění nánosů z umělého kanálu Alba mezi Třebechovicemi pod Orebem a Častolovicemi. Akce zlepší průtočnost kanálu a zajistí přívod životodárné vody do oblasti, které by jinak hrozilo postupné vysychání.

Povodí Labe připravuje zlepšení průtočnosti umělého kanálu Alba
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe
reklama

Vodní tok Alba v umělém korytě, který byl vybudován pravděpodobně v 15. století, je chráněn jako kulturní památka. Tok začíná odbočením z Bělé v Častolovicích a ústí po 17 km do Dědiny v Třebechovicích pod Orebem. Původně napájel vodou řadu rybníků mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí. Dnes slouží kromě napájení rybníků i pro odběry vody pro průmysl a závlahy.

Minimální podélný sklon koryta, masívní opad listí a každoroční sedimentace způsobují, že koryto je postupně zanášeno a přestává být funkční. Biologické hodnocení provedené v rámci projektové přípravy konstatuje, že biotop je ohrožen vysycháním a postupně se mění od biotopu vodního na biotop suchozemský. Neexistuje jiné řešení než vytěžení nánosů, které navrátí vodnímu toku jeho funkci a umožní znovuobnovení vodního ekosystému. Poslední čištění bylo prováděno před více než 30 lety.

Záměr je situován na území Evropsky významné lokality Týnišťské Poorličí. Tato skutečnost bude při realizaci respektována a budou dodrženy všechny podmínky stanovené orgány ochrany přírody. Projekt byl náležitě projednán s Magistrátem města Hradce Králové, s Městským úřadem Kostelec nad Orlicí a s Krajským úřadem Královéhradeckého kraje.

V rámci akce bude provedeno pokácení a prořezání stávajících porostů zasahujících do průtočného profilu koryta v nezbytně nutném rozsahu. Jedná se o stromy, u kterých hrozí vývrat do koryta nebo brání provádění prací v korytě. Zatím byl určen předběžný rozsah kácení pro vypracování projektové dokumentace, který bude po dohodě s dotčeným orgánem ochrany přírody upřesněn těsně před zahájením prací přímo na staveništi za účasti zástupců objednatele, zhotovitele, biologického dozoru, orgánů ochrany přírody, vlastníků pozemků a lesního hospodáře a s ohledem na minimalizaci zásahů do porostů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Kontroly tlakových lahví prokázaly nedostatky

17:17 Česká obchodní inspekce: Kontroly tlakových lahví prokázaly nedostatky

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly plynových tlakových lahví, které jsou využívány v komer…