Jádro prací spočívalo v opravě příčných staveb v korytě toku, jako jsou stupně a prahy, břehových opevnění a opěrných zdí. Pro opravu toku využilo Povodí Moravy, s. p. především přírodní materiály, jako jsou kamenné rovnaniny či dřevěné srubové konstrukce. „V rámci stavby jsme opravili 25 stupňů a prahů, dále pak břehové opevnění a opěrné zdi v celkové délce 960 m. Tyto konstrukce byly v havarijním stavu a jejich další užívání ohrožovalo stabilitu koryta i přilehlé zástavby. V rámci opravy byly vybourány a nahrazeny novými konstrukcemi se stejnými návrhovými parametry,“ popisuje práce generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Prahy a stupně zajišťují stabilizaci podélného sklonu toku, zpomalují odtok vody a vytvářejí prvky ekologické stability. Vodní tok připadl do správy Povodí Moravy s. p. po transformaci Zemědělské vodohospodářské správy v roce 2011.
V průběhu května, tedy v době probíhajících prací, byly na Bečvě a jejich přítocích v důsledku intenzivních srážek dosažené i 3. stupně povodňové aktivity (SPA). Vzestupy hladin byly největší právě u toků odvodňující horské oblasti. Blesková povodeň, která prošla korytem Hážovického potoka, tak prověřila kvalitu provedených prací ještě v průběhu realizace. Do té doby realizované práce odolaly bez větších problémů dokonce 3. SPA.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva