Povodí Moravy: Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat

15.08.2018 21:16

Zvažované navýšení hladiny ve vodní nádrži Nové Mlýny o 35 cm může významně zlepšit celkovou vodohospodářskou bilanci celé Dyjsko-svratecké soustavy.

Povodí Moravy: Navýšení hladiny v Nových Mlýnech je technicky možné, je ale potřeba vše řádně projednat
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy
reklama

Vodní nádrž je pro takové navýšení hladiny uzpůsobena již z minulosti a v případě povodní hladina stoupá i nad tuto zamýšlenou úroveň. Jednání jsou však na počátku, proto je velmi předběžné vyjadřovat se ke konkrétním krokům a opatřením, která by zvyšování hladiny předcházela. 

Myšlenka zvýšit hladinu ve Střední a Dolní vodní nádrži Nové Mlýny (VDNM) vznikla právě na Povodí Moravy, s. p., protože z vodohospodářského hlediska se jedná o snadný a levný způsob, jak na jižní Moravě zajistit o 9 mil. m³ vody více, než kterými v současné době disponuje. To je množství, které přibližně odpovídá polovině zásobního objemu vodní nádrže Brno. Zvýšení objemu na střední a dolní nádrži přispěje nejen k posílení průtokového režimu v řece Dyji, ale i v ostatních vodních tocích a kanálech, např. v Zámecké Dyji, i v suchých obdobích. Zvýšený objem také pokryje potřeby vody pro závlahy nebo pro zvodňování lužních lesů pod Novomlýnskými nádržemi.

Novomlýnské nádrže je soustava 3 nádrží na řece Dyji, která ústí do Horní nádrže, do Střední nádrže ústí řeky Jihlava a Svratka. Hladina na Střední a Dolní Novomlýnské nádrži (spojité nádoby) byla v minulosti administrativně snížena o 35 cm z projektovaných a zkolaudovaných parametrů, čímž byl snížen zásobní objem nádrží o 9 mil. m3. K navýšení hladiny na původní kótu 170,35 m n.m. a posílení zásobního objemu o 9 mil. m³ není proto potřeba žádných technických opatření.

Zvýšení hladiny si vyžádá realizaci řady kompenzačních opatření ve vztahu k vyhlášené ptačí oblasti (NATURA) s významným hnízdištěm rybáka obecného a dále přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Jednání s orgány ochrany přírody a krajiny jsou však teprve připravována a proto není možné ze strany správce nádrže – Povodí Moravy, s. p. – hovořit o konkrétních kompenzačních opatření, jak pro hnízdiště rybáka obecného, tak např. do ochrany stávajících biokoridorů, či jejich rozšíření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha rozšiřuje nad rámec legislativních požadavků monitoring složek životního prostředí o nové polutanty

22:45 Letiště Praha rozšiřuje nad rámec legislativních požadavků monitoring složek životního prostředí o nové polutanty

Letiště Praha se dlouhodobě zaměřuje na monitoring škodlivin ve vodě, ovzduší, půdě a zemědělských p…