Povodí Moravy: Průběh rekonstrukce vodní nádrže Opatovice

27.06.2017 16:31

Na vodním díle Opatovice pokračují stavební práce, konkrétně se jedná o odlom skály pro nové konstrukce bezpečnostního přelivu, přemostění skluzu a skluzu samotného. Následně bude na těchto stavebních objektech probíhat betonáž, která začne nejdříve v druhé polovině července 2017.

Povodí Moravy: Průběh rekonstrukce vodní nádrže Opatovice
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Stavební práce v rámci rekonstrukce vodního díla Opatovice jsou rozděleny do deseti objektů, např. koruny hráze, bezpečnostního přelivu, přemostění skluzu i skluzu samotného, vývaru, odpadního koryta a přitěžovací lavice. Současně proběhne modernizace zařízení technickobezpečnostního dohledu. Stavební práce započaly v březnu 2017 a ukončeny budou v roce 2019. Náklady na rekonstrukci jsou 78 mil. Kč.

Po ukončení rekonstrukce bude zabezpečení vodního díla Opatovice v souladu s nejmodernějšími požadavky na zabezpečení vodních děl stanovených vyhláškou o technických požadavcích pro vodní díla. Ty jsou v ČR velmi přísné a vděčíme jim za to, že u nás nedochází k závažným haváriím na vodních dílech.

Po dobu rekonstrukce provádí Povodí Moravy, s.p. na VD Opatovice mimořádnou manipulaci. Ta spočívá ve snížení hladiny tak, aby retenční prostor nádrže poskytnul dostatečnou ochranu pro zachycení případné povodně. Úroveň snížení hladiny bude závislá na aktuální fázi stavby. Průběh rekonstrukce neovlivní zajištění odběru vody pro skupinový vodovod Vyškov a Bučovice, odběr bude zachován v plném rozsahu. V celém průběhu rekonstrukce bude vodní nádrž sloužit svému účelu, tedy zajišťovat ochranu obyvatel před povodní, zajišťovat povolené odběry i nadlepšovat vodní tok pod nádrží v období sucha. Aktuálně přitéká do nádrže méně než 0,5 l/s, řeku Malou Hanou pod nádrží ale nadlepšujeme na 14 l/s, abychom udrželi život v řece a nedocházelo ke kyslíkovému deficitu. Nadlepšení současně umožňuje naředění vody vypouštěné do toku pod vodním dílem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Jeden z beskydských medvědů možná dostane telemetrický obojek

9:36 AOPK: Jeden z beskydských medvědů možná dostane telemetrický obojek

Právě v těchto dnech probíhá pokus o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v chráněné krajinné oblasti …