Čeští hasiči uspěli v evropské certifikaci modulu pro pozemní hašení lesních požárů v Portugalsku

11.05.2026 10:00 | Tisková zpráva

Český modul pro pozemní hašení lesních požárů s využitím vozidel (GFFF-V, Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) úspěšně absolvoval poslední krok pro splnění evropské certifikace v rámci mezinárodního cvičení MODEX 2026 v portugalském Viseu Dao Lafoes.

Čeští hasiči uspěli v evropské certifikaci modulu pro pozemní hašení lesních požárů v Portugalsku
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Úspěšná certifikace je klíčovým krokem pro zařazení modulu do evropských kapacit civilní ochrany. Modul tak může být plnohodnotně nasazován při zahraničních záchranných operacích pod mechanismem civilní ochrany Evropské unie, přičemž při jeho vyslání může HZS ČR zároveň čerpat vyšší finanční podporu z prostředků Evropské komise.

Český modul tvořilo 68 příslušníků HZS ČR a 7 členů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Součástí týmu byli hasiči z HZS hl. m. Prahy, HZS Moravskoslezského, Středočeského, Plzeňského a Jihomoravského kraje a příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR. Součástí odřadu je specializovaná technika pro pozemní hašení lesních požárů, včetně cisternových automobilových stříkaček, čtyřkolek a logistických vozidel. Modul je koncipovaný tak, aby byl soběstačný a dokázal tak minimálně 10 dní fungovat samostatně přímo v místě zásahu.

Cvičení organizovala Evropská komise společně s mezinárodním konsorciem se zastoupením organizací několika států. Hlavním námětem byly rozsáhlé lesní požáry a koordinace mezinárodní pomoci včetně spolupráce s místními orgány krizového řízení, zahraničními moduly a záchrannými složkami. Kromě českého modulu se cvičení účastnily také týmy z Polska, Španělska, Francie, Kypru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jan Sedláček byl položen dotaz

Máte nějaké důkazy, o tom, že si Pospíšil koupil dítě?

A jestli to je podle vás na hraně zákona, proč jste nejednal? Právo podat trestní oznámení má přeci snad každý a je to jeho svobodné rozhodnutí. Stejně jako se tak rozhodl třeba právě Pospíšil. Je to jeho právo a nechápu, co je na tom špatného? Podle mě je naopak to nejhorší a úplné morální dno, kdy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: Místo včasné pomoci dražší následky

22:03 APAS: Místo včasné pomoci dražší následky

Lidé, kteří kvůli závislosti hledají pomoc, čelí nejčastěji ponižování ve zdravotnictví. Stát tím pr…