Povodí Moravy představilo veřejnosti přehradu Bystřičku i vodní elektrárnu Ivančice

24.03.2016 22:09

Netradiční možnost nahlédnout do útrob malé vodní elektrárny Ivančice i prohlídka přehrady Bystřičky přilákala stovky zájemců z řad veřejnosti. Pracovníci státního podniku Povodí Moravy uspořádali na vodních dílech den otevřených dveří, který se konal 19. března u příležitosti Světového dne vody a 50. výročí založení Povodí Moravy, s. p.

Povodí Moravy představilo veřejnosti přehradu Bystřičku i vodní elektrárnu Ivančice
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Den otevřených dveří umožnil zájemcům nahlédnout do zázemí jedné z nejstarších vodních nádrží u nás i vybavení nově rekonstruované vodní elektrárny. Zatímco přehrada Bystřička veřejnosti předvedla vypouštěcí věž na obtokové štole, strojovnu s malou vodní elektrárnou pod hrází, injekční štolu pod tělesem hráze i nově vybudovaný bezpečnostní přeliv pro převedení desetitisícileté vody, malá vodní elektrárna Ivančice návštěvníky nalákala na dvě Kaplanovy turbíny s výkonem tři sta dvacet kiloWattů a další náležitosti vodní elektrárny. Energie, kterou vyrobí, by stačila na celkový provoz vesnice s dvěma sty padesáti rodinnými domy.

I přes chladné počasí navštívilo vodní díla několik stovek lidí. Deny otevřených dveří výrazně přispěly k informovanosti široké veřejnosti o vodních dílech i o činnosti Povodí Moravy, s.p. O zajímavostech a technických údajích přehrady i elektrárny návštěvníky během prohlídek informovali pracovníci Povodí Moravy, s. p. Ti svůj výklad zaměřili nejen na technická data, ale také na zajímavosti z historie a současnosti vodních děl. Deny otevřených dveří na vodních dílech provázela zpřísněná bezpečnostní opatření.

Přehrada Bystřička je jedna z nejstarších vodních nádrží v České republice, byla vybudována v letech 1907-1912. V šedesátých letech minulého století na ní proběhla důležitá rekonstrukce, další významné pak v letech 2005 a 2010. Přehrada je mimořádným dokladem technického a architektonicko-urbanistického řešení vodního díla z počátku minulého století a soubor původních staveb přehrady dnes nese status kulturní památky.

Malá vodní elektrárna na řece Jihlavě v Ivančicích dodává elektřinu do energetické sítě od roku 2001. Ekologickou výrobou elektřiny přispívá ke zlepšení životního prostředí. Malá vodní elektrárna Ivančice byla po své rekonstrukci uvedena do zkušebního provozu v únoru tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce letos investuje do sítí v středních Čechách přes tři miliardy

12:11 ČEZ Distribuce letos investuje do sítí v středních Čechách přes tři miliardy

Do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí letos investuje ČEZ Distribuce 13,5 mld. korun. Ve sro…