Povodí Odry: Jako správce vodních toků i vodních děl dbáme na bezpečnost

19.04.2022 21:15 | Tisková zpráva

Vodohospodáři v povodí Odry se zabývají nejen zajištěním bezpečnosti jednotlivých vodních děl, kdy již provedli modernizaci nádrží Těrlicko, Kružberk, Šance, probíhá rekonstrukce Morávky a připravují modernizaci vodního díla Baška na Baštici, ale také se snaží významným způsobem zajistit bezpečnost pro občany v rámci jejich aktivit kolem vodních toků například při rekreačním využití jezů. Současně apelují na dodržování provozních pokynů v okolí zdrojů pitné vody.

Povodí Odry: Jako správce vodních toků i vodních děl dbáme na bezpečnost
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry

Do současnosti Povodí Odry vybavilo 17 jezů různými záchrannými prvky, které tvoří kotevní oka, pomocná lana i stojany se záchrannými prostředky a informační tabule. Rozmístění jednotlivých prvků a způsobů zabezpečení vychází z návrhu hasičů a jsou umístěny vždy co nejblíže břehové hrany jezu.

„Novinkou je kovový záchranný box, který obsahuje záchranný kruh (podkovu) s 30 m dlouhým lanem. Jedná se o kovovou skříň s průhlednými dvířky se zajištěním bezpečnostní plombou a magnetem, která poskytne lepší zabezpečení před vandalismem, ale i povětrnostními vlivy. Všechny záchranné boxy jsou doplněny žlutou samolepkou s číslem bodu záchrany. Jedná se o specifický kód, přidělený hasiči pro každé místo, který známe např. z turistických rozcestníků na horách, po jehož nahlášení na krizovou linku 112 jsou záchranné složky schopny jednoznačně a rychle přesně identifikovat místo záchranné operace a maximálně zkrátit dobu nutnou k záchraně tonoucí osoby,“ vysvětlil vedoucí provozního odboru Povodí Odry Tomáš Skokan.

V letošním roce budou vodohospodáři instalovat záchranné prvky na dalších devíti jezech. Tuto činnost provádí nad rámec svých zákonných povinnosti a každoročně z prostředků státního podniku Povodí Odry je vynaloženo zhruba 200 tis. Kč.

"Současně byly zpracovány provozní pokyny, které řeší pravidla zejména pro obecné nakládání s vodou a volnočasové aktivity kolem řek a nádrží ve správě státního podniku Povodí Odry. Nyní jsou již zpracované pokyny pro řeku Ostravici na území Ostravy a Frýdku – Místku. Pokyny obsahují jednotlivá vlastnická práva k pozemkům, povolené a nepovolené aktivity, provoz za mimořádných situací, ale i popis daného území. V letošním roce projednáme pokyny pro řeku Ostravici ve Frýdlantu nad Ostravicí a pro řeku Olši v Karviné," doplnil Tomáš Skokan.

Zdroje vody musíme také chránit před znečištěním nebo špatným nakládáním. Je třeba si uvědomit, že díky našim předkům, kteří vybudovali vodní zdroje, má náš region zajištěnu vodu s vysokou mírou zabezpečenosti její dodávky blížící se 100% s velmi dobrou kvalitou. Právě kolem zátop vodárenských nádrží Kružberk, Šance a Morávka jsou vodoprávním úřadem stanovena ochranná pásma I. a II. stupně a vodohospodáři z Povodí Odry jako správce těchto nádrží pečují o kvalitu vody, monitorují ji a kontrolují činnosti v těchto pásmech za účelem udržení a dosažení dobrého stavu vod, určených pro zásobení obyvatel pitnou vodou.

Volnočasové aktivity v přírodě mohou být při nepozornosti a risku velmi nebezpečné. Pokud je však vodní dílo užíváno s rozvahou, tzn. v letních měsících, za běžných průtoků a při vhodných teplotních podmínkách vody a vzduchu a nejlépe vždy s dohledem dalších osob na břehu, je bezpečné.

Vážení občané,

vstupujeme do letní rekreační sezóny a Povodí Odry, státní podnik na Vás apeluje, abyste naše řeky a vodní díla využívali:

  • za nízkých průtoků
  • při dobrých teplotních podmínkách vody v řekách
  • při nízké rychlosti proudící vody
  • nejlépe za přítomnosti dalších osob
  • s opatrností při vstupu do vody
  • při dodržování zdravotnických zásad a při vstupu do větší hloubky se osmělili

a pak si můžete v plné míře a hojnosti využívat vodní bohatství.

Každý podle svého věku a kondice si musí zvážit, zda podmínky pro vodní rekreaci pro něj jsou vhodné, zvláště za děti tak musí učinit jejich rodiče, případně jejich dozor.

Samozřejmě si dejme všichni společný závazek, že vše, co si k vodě s sebou přineseme, tak si po sobě také uklidíme.

A hlavně nepoškozujme a neničme záchranné prvky, které mohou zachránit život!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 20 dní

8:24 Ministerstvo vnitra: Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 20 dní

Vláda rozhodla, že kontroly na vnitřních hranicích se Slovenskem budou probíhat až do 28. října.