Pracovníci ÚZSVM objevili v katastru nemovitostí kuriózního vlastníka pozemku na Hodonínsku

04.10.2018 14:31

Při prošetřování majetkových položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky narazili pracovníci Úřadu pro zastupování státu v Hodoníně na kuriózní neexistující subjekt – Státní policejní úřad Brno. Na jeho listu vlastnictví je zapsán malý pozemek o výměře 30 m2 v katastrálním území Násedlovice.

Pracovníci ÚZSVM objevili v katastru nemovitostí kuriózního vlastníka pozemku na Hodonínsku
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

Pozemek byl před druhou světovou válkou ve vlastnictví židovské rodiny. V květnu 1943 byl do pozemkové knihy zanesen jako vlastník tohoto a dalších pozemků subjekt s německým názvem Geheime Staatspolizeileitstelle Brünn, čili brněnská úřadovna nechvalně proslulého nacistického Gestapa. 

Na základě dekretu prezidenta republiky o konfiskaci a rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů a zrádců a nepřátel českého a slovenského národa se pozemek v roce 1945 stal majetkem československého státu. Všechny pozemky vedené ve společné knihovní vložce se následně staly předmětem přídělu Národního pozemkového fondu, jedině parcela u Následlovic zůstala nepřidělena. 

Při komplexním zakládání evidence nemovitostí v roce 1982 došlo k přepisu pozemku na list s vlastnickým právem státu, a k subjektu s právem hospodaření byl pravděpodobně doplněn volný překlad dřívějšího německého vlastníka z pozemkové knihy – Státní policejní úřad Brno. Tento letitý kuriózní zápis s vlastníkem, který nikdy neexistoval, byl objeven až nyní zásluhou pracovníků ÚZSVM.
Protože pozemek patří svým charakterem a využitelností do zemědělského půdního fondu, byl o výsledku prošetřování v katastru nemovitosti informován Státní pozemkový úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

22:29 Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

ČTÚ vydal brožuru s podrobným přehledem pro všechny spotřebitele, kteří si chtějí ověřit, zda jim je…