Do prestižního mezinárodního registru Paměť světa UNESCO byl zapsán originální projekční pás Émila Reynauda k představení Autour d’une Cabine (Okolo kabiny) z roku 1894. Jedná se o jedinečný doklad rané filmové techniky, kterou její autor předstihl bratry Lumi?rovi. Tento ručně malovaný fragment animované grotesky ze sbírek Národního technického muzea se tak zařadil mezi 348 nejvýznamnějších dokumentů, kterým se tohoto ocenění napříč všemi kontinenty dostalo.
Mezi dokumenty zapsané do prestižního mezinárodního registru Paměť světa UNESCO patří například světoznámé deníky Anny Frankové, autograf Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha, 42řádková Gutenbergova bible a další unikátní doklady lidské historie. Uvedený projekční pás je teprve pátým dokumentem z České republiky, který byl do registru Paměť světa UNESCO zapsán. V minulosti se stejného ocenění dostalo pouze čtyřem souborům ze sbírek Národní knihovny (např. sbírce středověkých rukopisů české reformace či sbírce českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989).
Émile Reynaud (1844–1918) byl francouzským vynálezcem a patřil mezi průkopníky veřejných filmových představení, které stály u zrodu kinematografie. V roce 1877 přihlásil k patentování přístroj nazvaný praxinoskop, který postupně zdokonaloval, a v roce 1888 zkonstruoval projekční praxinoskop – optické divadlo. Začal připravovat hromadné projekce před obecenstvem, podnik velmi podobný budoucímu kinu. Dne 28. října 1892 byla Reynaudem uspořádána první veřejná projekce v Musée Grévin za doprovodu původní hudby Gustava Paulina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva