Pražští hygienici pokračují v kontrolách dodržování protikuřáckého zákona

11.05.2018 17:45

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) jako místně a věcně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v metropoli pokračuje i v roce 2018 v pravidelných kontrolách podniků poskytujících stravovací služby, zda je ve vnitřním prostoru těchto provozoven dodržován zákaz kouření, jak ukládá platné znění zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Jen v období leden – duben 2018 pražští hygienici provedli 256 takových kontrol, z toho 29 na základě podnětu.

Pražští hygienici pokračují v kontrolách dodržování protikuřáckého zákona
Foto: praha.eu
Popisek: Hygienická stanice hl. m. Prahy - logo
reklama

„Z letos provedených kontrol jsme zatím odhalili celkem 25 závad a udělili 9 sankcí, z toho 3 napomenutí a 6 pokut v celkové výši 28.000 korun,“ uvádí ředitel HSHMP Jan Jarolímek a doplňuje: „Závady se týkaly značení zákazu kouření, kouření fyzických osob v provozovně a porušení povinnosti provozovatele vyzvat osobu, která nedodržuje zákaz kouření, aby v tomto jednání nepokračovala nebo, aby tento prostor opustila.“ Ve třech případech HSHMP pokutu udělila za více přestupků, nejen podle zákona č. 65/2017, ale také podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. S dalšími 10 provozovateli stravovacích služeb jsou v současné době přestupky řešeny a HSHMP bude udělovat sankce.

V roce 2017, kdy zákon začal platit, bylo snahou HSHMP hlavně preventivní a osvětové působení v dané problematice. Proto se také HSHMP, v souladu s doporučením Ministerstva zdravotnictví, zaměřovala především na kontroly preventivního charakteru. Zjištění případného nedostatku se řešilo na místě domluvou a vysvětlením nutnosti zákon akceptovat, k finančním sankcím se přistupovalo zcela výjimečně. „Jsme přesvědčeni, že jsme v Praze vytvořili dostatečný časový prostor na to, aby v praxi byla všechna zákonem vyžadovaná opatření dodržována. V roce 2018 již proto případné nedostatky řešíme i udělováním finančních sankcí,“ dodává Jan Jarolímek.

V rámci prováděných kontrol HSHMP úzce spolupracuje také s Policií ČR. Za porušení zákona hrozí kuřákovi pokuta až do výše 5.000 Kč. Ještě přísnější sankce hrozí majitelům provozoven, kteří své podniky například neoznačí symbolem „zákaz kouření“. Pokutu až do výše 50.000 Kč může dostat provozovatel za nevyzvání kouřící osoby, aby v tomto jednání nepokračovala nebo, aby prostor opustila.

Z pohledu kompetencí HSHMP je kouření dále zakázáno ve zdravotnických zařízeních, školách a školských zařízeních a také v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí.

Hygienici v tom nejsou sami

V dodržování povinností plynoucích ze zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nejsou hygienici osamoceni. Působnost jednotlivých správních orgánů je řešena v ustanovení § 30. Povinnosti zde tak nemají pouze orgány ochrany veřejného zdraví, tj. krajské hygienické stanice, ale kontrolu dodržování povinností stanovených zákonem má například Policie ČR, obecní policie, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce, obce s rozšířenou působností nebo živnostenské úřady. Povinnosti hygieniků jsou stanoveny v odstavci třetím výše citovaného paragrafu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční analytický úřad: Další případ úspěšné spolupráce s Daňovou Kobrou

20:48 Finanční analytický úřad: Další případ úspěšné spolupráce s Daňovou Kobrou

Finanční analytický úřad opět významnou měrou participoval na případu rozsáhlé daňové trestné činnos…