Přebytek státního rozpočtu by měl být využit jako rezerva na důchody

13.01.2017 20:35

Ministryně práce Michaela Marksová navrhne, aby byl přebytek státního rozpočtu z roku 2016 převeden na speciální účet jako rezerva na důchody. Uspořených 62 miliard korun by tak mohlo být využito na výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech.

Přebytek státního rozpočtu by měl být využit jako rezerva na důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

„Máme možnost postupovat sociálně odpovědně a vytvořit rezervu na horší časy. Využití přebytku státního rozpočtu tímto způsobem by umožnilo, aby mohly být penze valorizovány i v době, kdy ekonomika neprochází obdobím hospodářského růstu,“ uvedla ministryně Marksová.

Na tzv. důchodovém účtu je v současné době 22 miliard korun. Společně s přebytkem státního rozpočtu (62 miliard korun) by tak vznikla rezerva na důchody ve výši 84 miliard korun.

„Částka 62 miliard představuje zhruba 15 procent letošního rozpočtu na důchody a odpovídá výplatě důchodů na dva měsíce. Pro srovnání - výplata jednorázového navýšení důchodu o 1 200 korun v loňském roce si vyžádala výdaje v objemu 3,5 miliardy korun,“ dodala ministryně.

Pro správu a vedení vzniklé rezervy na budoucí důchody by mohl být využit tzv. Zvláštní účet rezervy pro důchodovou reformu, na který Ministerstvo financí za každý rok, ve kterém byly příjmy z pojistného vyšší než výdaje na důchody, převádí ze státního rozpočtu částku ve výši rozdílu těchto příjmů a výdajů. Peněžní prostředky tohoto účtu se používají na důchodovou reformu, a to na základě usnesení Poslanecké sněmovny na návrh vlády. Rezerva, na tomto zvláštním účtu, by tedy byla čistě vázána výhradně na výplatu důchodů a ani budoucí vlády by ji nemohly využít jiným způsobem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…