Předseda Cechu podlahářů ČR Josef Voborník: Řemeslo je životní styl

22.10.2020 9:40

Ze škol vycházejí desítky i stovky nových instalatérů, truhlářů nebo elektrikářů. Noví podlaháři se ale rodí v řádu jednotek, konstatuje předseda Cechu podlahářů ČR Josef Voborník. Sehnat opravdu dobrého řemeslníka je ale podle něj problém bez ohledu na odbornost.

Předseda Cechu podlahářů ČR Josef Voborník: Řemeslo je životní styl
Foto: archiv
Popisek: Josef Voborník, předseda Cechu podlahářů ČR

„Největší počet řemeslníků je podle statistik živnostenských oprávnění, které zveřejňuje MPO, ve věkové skupině 41-45 let, pak ve skupině 46-50 let. Ani podlaháři nejsou výjimka,“ říká Voborník.

Najít dobrého podlaháře ve věku 20–30 let je podle něj téměř zázrak. „Tedy takového, který je šikovný a samostatný, doporučí vhodnou podlahu, zvládne zaměření zakázky, navržení správného technologického postupu, nacení materiál a práci, aby mu to vyšlo, komunikuje se zákazníkem, vše správně časově naplánuje, aby dodržel termíny, a provede dílo minimálně na standardní úrovni,“ upřesňuje.

Zároveň připouští, že jako OSVČ bez zaměstnanců může zručný řemeslník na konci měsíce disponovat částkou 100 tisíc korun a více. Ovšem pod podmínkou, že je ochoten práci věnovat více než 8 hodin denně.

„Každý řemeslník si rozhoduje sám, zda a kdy upřednostní firmu a kdy sebe,“ tvrdí Voborník a vysvětluje: „Pokud je podlahář živnostníkem, OSVČ bez zaměstnanců a pracuje běžné hodiny v týdnu, tak na konci měsíce může disponovat 60-80 tisíci korunami. Pak záleží na něm, kolik z toho investuje zpět do rozvoje firmy, nářadí, dalšího vzdělávání, a jakou si pro sebe stanoví odměnu. Z té ovšem musí ještě uhradit daň, zdravotní a sociální pojištění, popřípadě nájem provozovny a úvěry na firemní auta.“

Někdo podle něj volí 40 % do firmy a 60 % pro sebe, někdo 20/80, jiný 50/50 nebo 70/30.

Velkou investici mohou představovat například digitální pomůcky, jejichž pořizovací cena se podle Voborníka pohybuje v řádech do 100 tisíc korun.

„Používáme měřáky na vlhkost v podkladu, vzduchu nebo digitální měřiče nerovnosti podkladu,“ vypočítává. „Existuje také přístroj, který postavíte doprostřed místnosti, on ji celou oskenuje, data pak odešlete výrobci, ten vyrobí podlahu přesně na míru a vy ji položíte, aniž byste do ní museli řezat,“ líčí Voborník.

„Řemeslo je životní styl, který můžete neustále posouvat dopředu, stále se zlepšovat. Je to proces, který když budete chtít, nikdy nekončí. Každý rok je spousta inovací a novinek. Čím jste šikovnější, tím roste přirozeně vaše cena. Děláte zajímavější zakázky a vaše odbornost jde vpřed,“ dodává Josef Voborník.

Jeho další názory a postřehy si můžete poslechnout v podcastu, který najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…