Představitelé VŠTE jednali v Pekingu a Šanghaji

26.06.2014 11:20

Projednání návrhů dvou smluv o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci, včetně výměny studentů, a poznání prostředí na univerzitách v Pekingu a Šanghaji bylo cílem pracovní cesty představitelů českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) do Číny.

Představitelé VŠTE jednali v Pekingu a Šanghaji
Foto: VŠTE
Popisek: Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Vše by mělo vyvrcholit podpisem smlouvy s pekingskou Severočínskou technickou univerzitou (North China University of Technology) a šanghajskou Univerzitou mezinárodního obchodu a ekonomiky (Shangai University of International Business and Economics).

„Vedle výměny studentů a akademických pracovníků jsme připravovali i společnou odbornou ekonomickou konferenci, která by se v roce 2015 uskutečnila v Českých Budějovicích. Výrazně pokročila i příprava na otevření nové specializace čínské trhy na naší škole,“ upřesňuje Marek Vochozka, rektor VŠTE. Zvažuje se také založení Ústavu čínských studií na VŠTE, v němž by byl prostor i pro veřejnost při kurzech čínštiny, etiky nebo obchodu.

„Hovořilo se také o konkrétních projektech, vhodných pro vzájemnou vědeckou a výzkumnou činnost a o čínských projektech, které by prostřednictvím naší školy mohly zamířit do českých firem a institucí. Předložili jsme i nabídku na jmenování čínského profesora do redakční rady časopisu Littera skripta,“ doplňuje Ludmila Opekarová, prorektorka pro praxe a vnější vztahy.

Jednání v Pekingu a Šanghaji pokládá vedení VŠTE za přínosná a nad očekávání produktivní. „S asijským prostředím nemáme zkušenosti, a proto jsme přehnaná očekávání neměli. Ale už fakt, že jsme našli shodu v mnoha tématech, nás potěšil. Zájem Číňanů o nové kontakty v Evropě byl evidentní a jejich přístup vstřícný,“ bilancuje cestu Marek Vochozka

Předpokládá se, že v krátké době dojde k podpisu smlouvy s oběma čínskými univerzitami. Od nich se pak budou odvíjet další kroky a postup spolupráce.

Půjde-li vše plynule, specializace čínské trhy by se na VŠTE otevřela během letního semestru 2015. Stala by se součástí studijního oboru Ekonomika podniku, v němž se už specializace obchod studuje od druhého ročníku. Čínské trhy by tak současnou nabídku dál rozšířily „Na obou čínských školách jsme předjednali akademickou podporu a vysílání hostujících profesorů. To by specializaci velmi zatraktivnilo,“ nastiňuje jednu z možností Ludmila Opekarová. Návštěva měla podporu čínského velvyslanectví v Praze a Jihočeského kraje.

Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Letos na ní působí na 4000 studentů v pěti bakalářských oborech: Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb, Ekonomika podniku a Stavební management.

Od září 2014 k nim přibude i první magisterský obor Logistické technologie. Od nového akademického roku také škola otevře Centrum technických studií v Táboře. Její součástí je rovněž Projektové a inovační centrum VŠTE, s.r.o. jehož cílem je napomáhat transferu znalostí a s tím související tvůrčí činnosti do aplikační sféry. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

19:02 Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

Celní úřad pro Pardubický kraj upozorňuje na podvodná jednání a žádá veřejnost o obezřetnost při výz…