Prezident HK ČR: Energetické úspory jsou příležitostí, nikoliv povinností

10.03.2015 17:32

Energetické úspory je potřeba vnímat jako šanci pro český průmysl, a to i přes mnohdy složité požadavky Bruselu. Tak dnes prezident Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Vladimír Dlouhý zahájil diskusní setkání Energetické úspory jako příležitost k růstu, které pořádal Institut pro veřejnou diskusi, a jehož partnerem byla mj. i HK ČR.

Prezident HK ČR: Energetické úspory jsou příležitostí, nikoliv povinností
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Je potřeba si uvědomit, že energetická náročnost HDP v Česku je v rámci EU nadprůměrná a její snížení by mělo nepochybně pozitivní dopad na českou konkurenceschopnost, a to jak uvnitř, tak i vně Evropské unie,“ řekl prezident HK ČR Dlouhý. Zlepšování energetické účinnosti však nesmí probíhat formou uvalení dalších nákladných povinností na průmysl nad rámec těch stávajících. Podle HK ČR by mohla být řešením motivace formou veřejné podpory. „Příjmy z aukcí by se měly plně vracet zpět do systému obchodování emisních povolenek, a to ve formě podpory projektů souvisejících s klimatickými cíli,“ uvedl Dlouhý. Česká republika by pak měla být tím, kdo vytvoří podmínky umožňující čerpat podporu z dalších „EU ETS fondů“ pro české podnikatelské subjekty. HK ČR proto navrhuje, aby současné alternativní schéma pro dosažení účinnostních cílů – kdy je cíl plněn na národní úrovni formou veřejné podpory – zůstalo zachováno. Pokud však doběhne reforma sektoru obchodujícího emisní povolenky podle představ Velké Británie, Německa anebo Francie, dá se předpokládat, že aukce emisních povolenek s sebou přinesou významné zdroje financí, a to i pro Česko.

Kromě přímých nákladů na dosažené úspory by výběr podporovaných úsporných opatření měl zohlednit i nepřímé dopady na domácí průmysl a ekonomiku celkově.

Zatímco opatření s vysokým podílem domácí práce a technologií budou mít pozitivní dopad na HDP, opatření spočívající v importu hotových výrobků domácímu průmyslu nepomůžou. „Například zaměření úspor na importovaná paliva má pozitivní dopad na makroekonomickou situaci a navíc přispívá k energetické bezpečnosti ČR,“ pokračoval Vladimír Dlouhý. „Neoddiskutovatelnou příležitostí pro český průmysl by pak byla substituce importovaných fosilních paliv za elektřinu, která by právě průmyslu přinesla nové příležitosti jak na straně elektrifikace spotřeby, tak z hlediska poptávky po nových čistých technologiích na straně výroby elektřiny,“ dodal.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komora.cz

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

22:54 Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

Středočeský kraj prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) dokončil další úsek Labské cy…