Prima ZOOM: Jak Sherlock změnil svět a nejdrsnější města světa

10.03.2014 9:11 | Zprávy

Sherlock Holmes je nepochybně nejslavnějším fiktivním detektivem na světě. Díky tomu, že si ho více než 70 herců zahrálo ve dvou stovkách filmů, je zapsaný v Guinnesově knize rekordů. Jenže Holmes má ještě jiné, mnohem důležitější zásluhy.

Prima ZOOM: Jak Sherlock změnil svět a nejdrsnější města světa
Foto: iprima.cz
Popisek: Loga TV Prima

Postava superdetektiva zpopularizovala moderní vyšetřovací techniky. Její autor sir Conan Arthur Doyle se při vymýšlení inspiroval skutečným chirurgem, od kterého si vypůjčil brilantní schopnost dedukce. V době, kdy bylo k usvědčení zločince i vraha zapotřebí očitých svědků a zbraní, jimž se ještě kouřilo z hlavní, kdy nekompetentní policie nechala běhat Jacka Rozparovače volně po ulicích, se Sherlock Holmes stal naprostým zjevením. Poté se z doby Sherlocka a jeho odkazu přeneseme do drsné současnosti světových metropolí. Jaká jsou? A je třeba se bát?  

Ve středu 12. 3. startují na Prima ZOOM dvě ojedinělé série od 18.00 Jak Sherlock změnil svět a MacIntyre: Nejdrsnější města světa vždy od 19.00.

Jak Sherlock změnil svět

Sherlock Holmes předběhl svoji dobu. V románech používá tytéž techniky, které dnes, o 120 let později, pomáhají policii usvědčit zločince. Byl prvním kriminalistou na světě a mnoho opravdových kriminalistů jeho postupy stále používá i přes to, že jde o fiktivního detektiva z 19. století. Sherlock Holmes si totiž na místě činu všímá všeho. I věcí, které nejsou vidět pouhým okem. Sherlock přichází na scénu v době, kdy v Londýně řádí asi nejznámější masový vrah v historii – Jack rozparovač. 31. srpna 1888 zabíjí svou první oběť. Během čtvrt roku spáchá šest vražd ve čtvrti Whitechapel. V té době neměla policie žádné standardní postupy, nedělala nic z toho, co na místě činu dělal Sherlock. V první řadě se na místo činu mohl dostat kdokoliv. Zaměřovali se na nalezení očitého svědka.

Arthur Conan Doyle nevědomky sepsal první kriminalistický manuál. První příběh Sherlocka Holmese se jmenuje Studie v šarlatové. Z příběhů se rychle stávají bestsellery. Když je nalezeno tělo,  inspektor Lestrade žádá Sherlocka o pomoc. Jeho přístup k místu činu byl opravdu novátorský. V té době by tohle žádný vyšetřovatel neudělal. Jeho nejoblíbenějším nástrojem je lupa. Tehdejším policistům muselo připadat Sherlockovo ohledávání místa činu směšné. Jako první sbírá forenzní důkazy. Sherlockův přístup k místu činu změnil kriminalistiku navždy, přesvědčil totiž opravdové vyšetřovatele o tom, že i nejmenší detail může být rozhodující.

Sherlock Holmes změnil svět vyšetřování. Dříve byl kladen důraz na doznání a na očité svědky. Sherlock ale naučil kriminalisty klást důraz na důkazy a na deduktivní myšlení. Sherlock přistupuje ke každému případu nepředpojatě. Bere v úvahu všechny možnosti, a když vyloučí všechno nemožné, to, co zůstane, je to, co se stalo. Dnes mohou detektivové získat z krve DNA. V době Arthura Conana Doylea neexistoval ani test na potvrzení toho, že je skvrna opravdu krvavá. Vrazi tedy krvavé skvrny mohli vydávat za něco jiného. Neexistují žádné forenzní laboratoře, ale Sherlock jednu ve svém bytě na Baker Street má a snaží se zde přijít s dokonalým testem na prokázání krve. Sherlockovy pokusy jsou inspirací pro tehdejší vědce. Později se fikce stává realitou. V době Sherlocka Holmese také nevěděli policisté nic o balistice. FBI použila balistiku až o 40 let později. Sherlock Holmes však umí určit, jak daleko střelec stál od oběti nebo odkud střílel. Navíc dokáže určit dráhu střely.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Barevná jednotka Stadler jezdí na Jesenicku i během léta

16:13 České dráhy: Barevná jednotka Stadler jezdí na Jesenicku i během léta

Cestující na trati Šumperk – Jeseník mohou v létě potkat jeden ze zdejších vlaků Stadler v origináln…