Jak funguje mezinárodní výměna orgánů, co je obsahem a hlavním cílem projektu FOEDUS, jaké novinky v oblasti podpory transplantační medicíny se chystají pro rok 2016, jsme se ptali prof. MUDr. Miloše Adamce, CSc., ředitele Koordinačního střediska transplantací (KST).
KST je členem řady mezinárodních projektů na podporu přeshraniční spolupráce v oblasti výměny orgánů. Jedním z nich je například i program FOEDUS, o jaký program se jedná a co je jeho hlavním posláním?
Mezinárodní program výměny orgánů FOEDUS pomáhá zvýšit šanci českým pacientům, že jim bude nalezen vhodný orgán pro transplantaci v zahraničí. Tato spolupráce je samozřejmě oboustranná. Orgány, které aktuálně nenajdou uplatnění v ČR, mohou pomoct pacientům mimo republiku. Stanoveným hlavním cílem je pomocí analýzy současných logistických, technických, právních a organizačních bariér najít společnou metodologii pro mezinárodní výměnu orgánů, vytvořit a odzkoušet způsob, jakým o dárcovství a mezinárodní výměně orgánů informovat veřejnost, proškolit specialisty, jak o tomto tématu s veřejností hovořit a vytvořit formulář doplněný o nutné informace o zdraví pacienta, který urychlí proces výběru a posouzení vhodných dárců a orgánů. Odstartoval v květnu roku 2013 pod vedením italského transplantačního centra, naplánován je na období 3 let a na začátku se do něj zapojilo 25 zemí včetně České republiky.
V letošním roce tedy vrcholí práce na tomto mezinárodním projektu. Co se za dobu jeho trvání podařilo, co se změnilo a jaký byl úkol České republiky?
V současné době projekt sdružuje 17 evropských zemí, jeho cíl zůstal po celou dobu nezměněn, a to usnadnění mezinárodní spolupráce v oblasti transplantační medicíny. Česká republika v tomto projektu zastřešuje zcela zásadní oblast. Čeští specialisté s pomocí informačních technologů navrhli, vyvinuli a uvedli do rutinního provozu mezinárodní informační platformu, která prostřednictvím Internetu a mobilních zařízení umožňuje velmi rychlou výměnu informací o požadavcích nebo nabídkách orgánů k transplantaci v rámci Evropy. Doposud totiž komunikace o výměně orgánů v evropských zemích probíhala pouze pomocí telefonu a faxu, což bylo časově náročné a často nedostačující pro včasné nalezení vhodného příjemce orgánu v zahraničí. Od června 2015 je tato webová a mobilní aplikace Foedus-eoeo rutinně používána – za necelé dva měsíce provozu bylo prostřednictvím systému zadáno celkem 30 nabídek a 40 poptávek orgánů směřovaných na celou oblast Evropy. Z těchto 30 nabídek byly jinou zemí akceptovány a následně transplantovány 4 orgány. Ledvina dvouletého italského chlapce tak zachránila dětský život ve Španělsku. Španělsko bylo také úspěšným příjemcem dětských jater a tenkého střeva z Francie, zatímco francouzské srdce bylo úspěšně převezeno a transplantováno v Itálii. Systém vytvořený českými specialisty pracuje spolehlivě a pacientům reálně zvyšuje šance na úspěšnou transplantaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PR článek