Projekt 2D kódů na jízdenkách ČD bodoval v soutěži „IT projekt roku 2012“

27.02.2013 20:08

České dráhy uspěly v 10. ročníku prestižní soutěže „IT projekt roku 2012“, kterou vyhlašuje Česká asociace manažerů informačních technologií (CACIO). Mezi trojici nejúspěšnějších projektů se probojoval projekt zavedení 2D kódů pro odbavení cestujících ČD. Tento nový prvek na jízdních dokladech umožňuje koupit jízdenku v pohodlí domova, usnadňuje odbavení cestujících a zároveň znemožňuje padělání.

Projekt 2D kódů na jízdenkách ČD bodoval v soutěži „IT projekt roku 2012“
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Zavedení 2D kódů na jízdních dokladech, nazývaných též jako „aztéckých“, umožnila výměna původních jehličkových tiskáren u pokladních přepážek ČD za nové termotiskárny a také vybavení přenosných pokladen vlakového personálu čtečkami a GSM komunikací. Současně byly upraveny i jízdní doklady z eShopu Českých drah, které od loňského roku obsahují 2D kód také. „Cestující si mohou v klidu domova koupit a vytisknout jízdenku, kterou následně právě podle kontrolního kódu odbaví vlakový doprovod. Aztécký kód je hlavním kontrolním prvkem také v případě nákupu jízdenky přes mobilní verzi našeho eShopu. Kódy, které jsou nyní součástí všech našich dokladů, prakticky znemožní vytváření padělků,“ vysvětluje Dagmar Holadová, ředitelka Odboru informatiky ČD.

V oblasti odbavení cestujících navázaly České dráhy spolupráci také s Německými drahami (DB) a Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB). V současnosti tak může německý i rakouský vlakový personál zkontrolovat mezinárodní jízdní doklady z eShopu Českých drah načtením aztéckého kódu a recipročně načtou i české vlakové čety jízdenky z internetových obchodů DB i ÖBB. České dráhy zároveň připravují podobnou možnost i ve spolupráci se Železniční spoločností Slovensko (ZSSK).

Dodavateli projektu „Implementace 2D kódu pro odbavení cestujících na železnici“ jsou společnosti ČD Informační Systémy, ODP Software a Oltis Group, a.s.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: České dráhy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

22:33 Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

Rada Zlínského kraje ve funkci jediného akcionáře Krajské nemocnice T. Bati, a. s. dnes odvolala z p…