Začátkem září 2016 navštívil Českou republiku Bernard Bigot (generální ředitel tokamaku ITER) a v rámci svého programu zavítal i na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Zde mu Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., představil možnost, jak řídit tokamak na vzdálenost pár metrů i stovek tisíc kilometrů za pomoci internetu. Současně jej seznámil se školním tokamakem GOLEM, který slouží pro výchovu budoucích odborníků v oblasti termojaderné fúze. Ti se uplatňují již nyní při výzkumu a stavbě dosud největšího tokamaku na světě, který by nás měl posunout k řešení nedostatku energie z čistých zdrojů.
Bernard Bigot, nadšený nápadem Ing. Svobody, představil technologii z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze monackému princi Albertu II. v rámci jeho návštěvy v Cadareche blízko Aix-en-Provence. Princ si tak nenechal ujít příležitost vyzkoušet si vytvořit na 10 ms vlastní slunce a jeho výstřel je v záznamové knize uveden pod označením „SAS Prince Albert II“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva