Proti kožešinovým farmám i premiér Sobotka, návrh předkládá 50 poslanců

19.03.2016 9:10

Skupina 50 poslanců oficiálně předložila avizovaný návrh zákona, který by v České republice zcela zakázal kožešinové farmy.

Proti kožešinovým farmám i premiér Sobotka, návrh předkládá 50 poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nevalná účast poslanců při jednání poslanecké sněmovny

Oproti stavu z počátku března tak vzrostl počet předkladatelů více než dvojnásobně a návrh svým podpisem podpořil i předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministři Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Mezi dalšími známými politiky mezi předkladateli jsou Miroslav Kalousek, Jeroným Tejc, Roman Sklenák, Martin Komárek, Jiří Dolejš či Petr Gazdík.

V České republice je v současnosti registrováno 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem plynem nebo elektrickým proudem zabito zhruba 20 tisíc lišek a norků. Podle předkládaného návrhu by tyto farmy musely ukončit svůj provoz do konce roku 2018. Ministerstvo by mohlo v odůvodněných případech poskytnout jejich provozovatelům jednorázové finanční příspěvky ke zmírnění dopadů zákazu. Návrh je inspirován obdobnou úpravou v dalších deseti evropských zemích.

„Tak početná a politicky různorodá skupina předkladatelů je pro nás důkazem toho, že z otázky kožešinových farem a vztahu ke zvířatům vůbec se stalo zásadní politické téma. Poslanci se tak budou muset vážně zabývat otázkou, zda je v 21. století morálně akceptovatelné držet divoká zvířata v drátěných klecích a zabíjet je v plynových komorách jenom pro to, aby se jejich zimní srst mohla stát ozdobným límcem. Celých 70 % českých občanů se spolu s námi domnívá, že nikoli,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, který v loňském roce opakovaně zveřejnil otřesné záběry z českých kožešinových farem, zachycující poruchy chování, zranění, nemoci, propadávání chodidel a malé klece pro divoká zvířata.

Předložený návrh zákona nyní míří do vlády, která má ze zákona 30 dnů na vyjádření. Stanovisko vlády může mít zásadní význam pro šanci na schválení návrhu ve Sněmovně a významné slovo při formulování stanoviska bude mít ministr zemědělství Marian Jurečka. Spolek OBRAZ proto spustil web www.VyzvaJureckovi.cz, s jehož pomocí se lidé mohou na ministra Jurečku obracet a žádat jej, aby ve vládě neprosazoval nesouhlasné stanovisko.

„Nad přáním 70 % občanů, kteří požadují zákaz kožešinových farem, nelze jen tak mávnout rukou. Není to však jen názor drtivé většiny voličů, ale i odborníků na etologii a pohodu zvířat – divoká zvířata nepatří do holých drátěných klecí a plynových komor. Pro osud desítek tisíc lišek a norků může být postoj ministra zemědělství v následujících dnech rozhodující. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se ve vládě nesnažil předložený návrh blokovat,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, kterou v této oblasti vyvíjíme.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…