Průzkum: Ego českých premiérů - vede Topolánek a Gross

05.10.2015 10:29 | Zprávy

Lingvistická analýza Milana Petráka z Bisnode ukázala, u většiny dosavadních českých premiérů jejich „ego“ po nástupu do funkce prudce vzrostlo. Nárůst ega je současně úměrný hodnotě iracionality. Ta je dána především agresivitou a dogmatičností daných politiků a odhaluje jejich tendenci ke skupinovému myšlení.

Průzkum: Ego českých premiérů - vede Topolánek a Gross
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

U většiny dosavadních českých premiérů jejich „ego“ po nástupu do funkce prudce vzrostlo. Nárůst ega je současně úměrný hodnotě iracionality. Ta je dána především agresivitou a dogmatičností daných politiků a odhaluje jejich tendenci ke skupinovému myšlení.  Takové jsou závěry studie, která vychází z metodiky analýzy skupinové iracionality Milana Petráka, který v poradenské společnosti Bisnode pracuje jako datový analytik.

Poznámka: K analýze byly použity odpovědi předsedů vlády na ústní interpelace v poslanecké sněmovně a sledovaly změnu výskytu zájmena „já“ na 10 000 slov. Všichni analyzovaní politici tedy mluvili spatra a za obdobných podmínek. Nárůst ega byl měřen frekvencí zájmena „já“ v odpovědích na ústní interpelace. Seznam vyhledávaných výrazů k určení iracionality je uveden na http://iracionalita.net/slovnik.php. Václav Klaus v přehledu chybí, protože za dobu jeho úřadování neprobíhaly v poslanecké sněmovně odpovědi na ústní interpelace. Dále chybí Jiří Rusnok, který v úřadu působil velmi krátce.

„Je prokázáno, že osoby s narcistickými sklony mají větší tendenci k ideologickému myšlení. To jim umožňuje věřit, že jsou to právě ony, kdo buduje lepší zítřky, kdo bude spasen a podobně. Tento fakt se odráží i v nárůstu „ega“ (měřeného frekvencí zájmena „já“ v odpovědích na ústní interpelace) dosavadních českých premiérů po získání funkce,“ komentuje výsledky studie analytik Milan Petrák s tím, že nárůst ega je úměrný hodnotě iracionality. „Ta je dána především agresivitou a dogmatičností daných politiků a odhaluje jejich tendenci ke skupinovému myšlení,“ dodal Milan Petrák.

Většině premiéru jejich ego po nástupu do funkce prudce vzrostlo. Výjimku tvoří dva politici s nízkým naměřeným koeficientem iracionality - Josef Tošovský, Jan Fischer a Bohuslav Sobotka. „Pokles byl dále zaznamenán u Petra Nečase. V jeho případě to může být důsledek faktu, že během druhého roku zemi postihla ekonomická recese,“ uvedl dále analytik Milan Petrák. Naopak nejvíce ego vzrostlo u premiérů, jejichž interpelace se vyznačují i vysokou iracionalitou – Mirka Topolánka a Stanislava Grosse. Míru tak zvané iracionality politických stran lze určit na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly.

Čeští premiéři podle růstu ega po zvolení do funkce:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Gross , průzkum , Topolánek

autor: Tisková zpráva

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ: Energošmejdi si účtují poplatky za nic

10:17 ERÚ: Energošmejdi si účtují poplatky za nic

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy.