Průzkum STEM/MARK: Piráti v červnu ztratili, stále ale patří mezi favority voleb v Praze

12.07.2018 12:45

U Pražanů roste nespokojenost s parkováním a bydlením

Průzkum STEM/MARK: Piráti v červnu ztratili, stále ale patří mezi favority voleb v Praze
Foto: pixabay.com
Popisek: Analýza - ilustrační foto

Červnový průzkum agentury STEM/MARK se dotazoval Pražanů na aktuálně nejpalčivější problémy, které spatřují ve městě. Oproti dubnovému průzkumu obyvatelé častěji spontánně uvádějí problémy s bydlením, parkováním a situaci s bezdomovci či narkomany. Poslední zmíněný problém souvisí všeobecně s nedostatkem pocitu bezpečí a čistoty ve městě, který zmiňuje každý pátý obyvatel. Dopravní zácpy jsou sice stále problém číslo jedna, ovšem oproti dubnu ho respondenti zmiňují méně často.
„Zdá se, že na problém s dopravou si Pražané buďto začínají zvykat nebo se situace postupně stabilizuje. Vnímání problémů je navíc ovlivněno i typem zástavby či bydlení. Své bydlení považují za drahé především lidé na sídlištích na okraji Prahy (to je pravděpodobně nutné chápat jako podíl nákladů na bydlení vůči příjmu) a nedostatečný úklid zmiňují lidé z bytů v širším centru.“ upřesňuje výsledky červnového průzkumu Jan Burianec ze společnosti STEM/MARK.

Důvody ke spokojenosti se u obyvatel Prahy od jara příliš neliší. Lidé oceňují především pestrý kulturní život, fungující MHD a výbornou dostupnost základních služeb. Na městě oceňují historickou a současnou architekturu a relativně velký počet parků. Zajímavé je, že každý desátý Pražan vidí jako problém bezpečnost – a to přesto, že Praha patří podle statistik mezi nejbezpečnější města na světě. Možná se zde projevuje vliv častého zmiňování migračních otázek v médiích. Tento – v Česku stále marginální problém zůstává oblíbeným a jednotným tématem většiny politiků.

Sympatie Pirátům mírně poklesly, ale stále jsou vnímaní nejpozitivněji
Vzhledem k blížícím se komunálním volbám společnost STEM/MARK pravidelně sleduje i postoj k politickým subjektům a jednotlivým osobnostem veřejného života. Červnové nálady Pražanů se u většiny politických stran oproti dubnu příliš nezměnily – drobný pokles sympatií byl zaznamenán u Pirátů, ANO a KDU-ČSL.
„Od června jsme začali měřit také sympatie k hnutí Praha Sobě, které vede starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Ukazuje se, že hnutí, které má silnou pozici na Praze 7, zná již téměř polovina všech Pražanů. U těch, kteří hnutí znají, má poměrně dobrou pozici, takže pokud se jim podaří dosbírat zbývající podpisy, mají šanci v podzimních komunálních volbách uspět.“ doplňuje výsledky průzkumu Jan Burianec.

Z konkrétních osobností má nejvíce podporovatelů Hana Marvanová, Jiří Pospíšil a Bohuslav Svoboda. Mezi dubnem a červnem vzrostla znalost a sympatie u Zdeňka Hřiba (Piráti) a Ondřeje Mirovského (Zelení). Propad sympatií nadále provází současnou primátorku Adrianu Krnáčovou.
Rozhodne volby v Praze charismatická osobnost lídra?
Při rozhodování, komu dát v komunálních volbách svůj hlas, vnímají Pražané jako nejdůležitější místní témata, což v systému komunálních voleb dává smysl, a charismatickou osobu lídra. Lokální témata jsou tahákem hlavně pro vysokoškolsky vzdělané. Lidé starší šedesáti let se zase projevují více tradicionalisticky, když volí svoji stranu spíše „ze zvyku“.
U aktuálně známých a potvrzených lídrů jednotlivých stran se společnost STEM/MARK ptala Pražanů i na ideálního kandidáta na primátora. Jako nejvíce schůdný se pro šestinu respondentů zdá Jiří Pospíšil (TOP 09), následovaný Bohuslavem Svobodou (ODS) a Hanou Marvanovou (STAN), která je ale na společné kandidátce s již zmíněným Jiřím Pospíšilem. Celá pětina Pražanů si pak z aktuálních lídrů nejznámějších politických stran a hnutí nedokáže potenciálního primátora či primátorku vybrat.

Dalšího z řady výzkumů agentury STEM/MARK před komunálními volbami v Praze uskutečněného prostřednictvím telefonického a online dotazování se zúčastnilo 823 obyvatel Prahy ve věku od 18 let.

Sběr dat proběhl od 21. do 28. června 2018.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Ředitel Psychiatrické nemocnice Brno rezignoval

19:57 Ministerstvo zdravotnictví: Ředitel Psychiatrické nemocnice Brno rezignoval

Dlouholetý ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský rezignoval na svou funkci. Ministr zd…