První Double degree v oblasti fyziky a techniky termojaderné fúze v ČR získal Miloš Vlainić na ČVUT

15.12.2017 19:20

Srb Miloš Vlainić se stal prvním absolventem doktorského studia v nové oblasti fyziky a techniky termojaderné fúze, obor Jaderné inženýrství, a zároveň prvním absolventem, jehož studium proběhlo v rámci Double degree smlouvy podepsané ČVUT s Univerzitou v Gentu a s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR v roce 2015.

První Double degree v oblasti fyziky a techniky termojaderné fúze v ČR získal Miloš Vlainić na ČVUT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Srb Miloš Vlainić se stal prvním absolventem doktorského studia v nové oblasti fyziky a techniky termojaderné fúze, obor Jaderné inženýrství, a zároveň prvním absolventem, jehož studium proběhlo v rámci Double degree smlouvy podepsané ČVUT s Univerzitou v Gentu a s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR v roce 2015.

Miloš Vlainić  dne 30. listopadu 2017 v rámci závěrečné veřejné obhajoby v Gentu prezentoval svoji disertační práci Studies of Runaway Electrons in COMPASS Tokamak (Studium ubíhajících elektronů v tokamaku COMPASS). Na této obhajobě byl za FJFI osobně přítomen Ing. Vojtěch Svoboda, CSc., formou videokonference prof. Ing. Jiří Limpouch, CSc., a doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D.

Miloš Vlainić měl v tom okamžiku již za sebou také obhajobu stejné práce před odbornou komisí, která navrhla pouze drobné úpravy práce. Tato první obhajoba disertační práce, daná pravidly Univerzity Gent, proběhla 20. října 2017 také v Gentu a byli na ní osobně přítomni prof. Ing. Igor Jex, DrSc., jako garant programu, prof. Ing. Jiří Limpouch, CSc., jako místopředseda komise, RNDr. Radomír Pánek, Ph.D., jako zástupce tokamaku COMPASS a doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D., jako školitel. Formou videokonference se zúčastnil Ing. Vojtěch Svoboda, CSc.

Naopak podle pravidel doktorského studia na ČVUT musel již předtím Miloš Vlainić v Praze vykonat státní doktorskou zkoušku z odborných předmětů. Ta proběhla dne 13. června 2016 a za partnerskou univerzitu v ní zasedli prof. Dr. Dr.h.c. ir. Jean-Marie Noterdaeme a prof. Dr. ir. Guido Van Oost.

„Když pominu všechnu tu administrativu, měli jsme štěstí. Miloš Vlainić byl velmi pracovitý a přátelský student, takže se za dva roky v Praze opravdu hodně naučil a jeho obhajoba byla perfektní,“ říká školitel Miloše Vlainiče doc. Jan Mlynář. „FJFI ČVUT na oplátku získala kvalitního partnera do dalšího projektu. I na základě dobré zkušenosti s double degree byl připraven s Univerzitou v Gentu další projekt, společný doktorský program (joint degree), se kterým fakulta uspěla ve výzvě OP VVV.“

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Česko jako destinace pro golfisty získává na popularitě

7:02 CzechTourism: Česko jako destinace pro golfisty získává na popularitě

Česko posiluje svůj potenciál evropské golfové destinace. Golfový turismus patří k významným zdrojům…