První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu

01.03.2017 17:50 | Zprávy

V ruské Novovoroněžské JE-II se odehrála jedna z klíčových událostí pro jadernou energetiku v Rusku i ve světě: do komerčního provozu byl uveden první blok s reaktorem VVER-1200, který se stal prvním blokem generace III+ na světě uvedeným do komerčního provozu.

První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu
Foto: Rosatom
Popisek: Novovoroněžská jaderná elektrárna

27. února 2017 o tom podepsal protokol ředitel společnosti Rosenergoatom (provozovatel jaderných elektráren v Rusku a součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Před tím, než mohl být protokol podepsán, potvrdil ruský úřad pro ekologický, technologický a jaderný dozor Rostechnadzor soulad 1. bloku Novovoroněžské JE-II s projektovou dokumentací, technologickými požadavky a platnou legislativou včetně požadavků na energetickou efektivitu.

Poprvé byl tento blok připojen k jednotné ruské přenosové soustavě 5. srpna 2016 a tím zároveň zahájil dodávku elektřiny do sítě. Do zahájení komerčního provozu vyrobil 1,7 TWh elektřiny.

Blok prošel postupně několika fázemi energetického spouštění a zkušebního provozu a během toho podstoupil několikanásobné zkoušky zařízení a systémů při různých hodnotách výkonu a při různých provozních režimech. Testování bylo dokončeno 23. února 2017 15denní komplexní zkouškou při nominálním výkonu, během které prokázal stabilní provoz v souladu s projektovými parametry.

Projekt AES-2006, podle kterého je stavěna Novovoroněžská JE-II, má oproti tradičním blokům s reaktory typu VVER-1000 mnohé přednosti, které podstatně zlepšují jeho ekonomické i bezpečnostní parametry. Například elektrický výkon byl navýšen o 20 % (z 1000 na 1200 MW), projektová doba provozu základních komponent (reaktorová nádoba a parogenerátory) byla prodloužena na dvojnásobek (z 30 na 60 let) a díky vysoké míře automatizace a použití nových technologických řešení bylo množství personálu sníženo o 25 až 30 %. Kromě toho blok splňuje všechny tzv. pofukušimské požadavky v oblasti bezpečnosti. V projektu je použita řada nových bezpečnostních systémů, které nemají obdoby, jako je například lapač taveniny nebo systém pasivního odvodu tepla, který umožňuje chladit reaktor jen díky přirozené cirkulaci vzduchu v případě výpadku veškerého napájení a bez lidského zásahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

22:31 Česká pošta: Hospodářský výsledek za rok 2024

Česká pošta vykázala za rok 2024 konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním -1 246 mil. Kč.